Skandali miliona dollarësh në Zimbabve/ Berisha: Edhe Ben Blushi do arrestohet

Ish kryeministri Sali Berisha ka reaguar pas shkrimit në një prej portaleve në vend, sipas të cilit, pritet arrestimi i Ben Blushit pas skandalit 60 milionë dollarësh në Zimbave.

Sipas Berishës, “Arben Malavitën e pret fati i ortakut me tre emra; Klodian, Ilirjan, Mirel Mertiri!”

Arben Malavitën e pret fati i ortakut me tre emra; Klodian, Ilirjan, Mirel Mërtiri! Pritet mandat ndërkombëtar arresti kundër tij! Këtu më poshtë keni hetimin e gazetarit investigativ”, shkruan ish-kryeministri Sali Berisha, ndërsa publikon edhe artikullin të cilit i referohet.

News Albania Ortaku përfshihet në skandal/ Ben Blushi rrezikon prangat?!

?Një arrestim i pritshëm pas një skandali miliona dollarë në Zimbave, nisja e hetimeve nga interpoli por edhe qeveria Hungareze, ka futur në panik drejtorin e Top Channel Ben Blushi, i cili njihet si një nga ortakët e Mirel Mërtirit, i njohur edhe si Ilir Dedja apo Klodian Mertiri.

Një skandal ka plasur jo vetëm në mediat afrikane, por edhe në ato europiane.

Një kompani shqiptare, një person i shumëpërfolur nga mediat e vendit, i shfaqur me disa emra të ndryshme në biznese, vende dhe kompani zinxhir, në afera miliona euro. Ky është ortaku i Ben Blushit, nëpërmjet bashkëshortes së tij Eva Blushi në kompaninë “EM Capital Group” e cila po hetohet si një nga kompanitë e shumta të Mërtirit që ka qarkulluar shuma të mëdha parash. Në Shqipëri ka një transaksion me vlerë 2.2 milionë euro, kjo sipas këtij dokumenti.  

LEXO EDHE  Zgjedhjet e 6 marsit, shansi për Bashën e Berishën dhe testimi për Ramën