Rritje e ndjeshme e rasteve të reja me COVID-19 në Izrael

Numri i rasteve pozitive të koronavirusit është rritur në 443 njësi në Izrael që prej mëngjesit të së premtes duke e çuar shifrën e përgjithshme të përditësuar në 20 686.

Ministria izraelite e Shëndetësisë raportoi se deri tani ka pasur 15 664 të shëruar.

Të sëmurët arrijnë në 4 716, 209 prej të cilëve janë në spital dhe 28 prej tyre janë nën kujdesin intensiv.

LEXO EDHE  FOTO/ Pengmarrja në një sinagogë në Teksas, vritet agresori

Ka gjithsej 305 vdekje.

Për shkak të rritjes së djeshme të rasteve, sot do të zhvillohet një konsultë e jashtëzakonshme e drejtorëve të përgjithshëm të ministrive të angazhuara në luftën kundër epidemisë, ndërsa kryeministri Benyamin Netanyahu do të kryesojë nesër një mbledhje të të ashtuquajturit ”Kabineti i koronavirusit”.