Rama iu nxori emrat si të infektuar me COVID, Budina: Do ta padis, ka shkelur privatësinë

Robert Budina, në një lidhje Skype për Syri TV, foli mbi lajmin që ka qarkulluar sot në media, sipas të cilave ai dhe vëllai i tij, Edmond Budina kanë rezultuar pozitivë në testin e Covid-19.

Sipas regjisorit dhe një prej aktivistëve kryesorë të Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit kjo është politike me qëllim frikësimin e njerëzve dhe mosdaljen e tyre në protesta, ndërsa shtoi se kjo gjë ka penalizuar fëmijët e tij.

“Nuk kam asnjë shenjë. Pa më marrë në telefon del kryeministri me atë status që bëri. Duke se u bërë publike ata u penalizuan në kurset që zhvillojnë pasi mësuesit pasi morën vesh lajmin nuk lejuan pjesëmarrjen e tyre në provim dhe unë i kërkova zonjës që më bëri testin mua i thashë ti bëjë edhe fëmijëve. Pse për mua këmbëngule për mua dhe jo për të afërmit e mi? Unë nuk di gjë, tha. Mua ma thonë.

LEXO EDHE  5 Maji, Meta: Të garantohet strehimi, Avokati i Popullit të evidentojë shkeljet

A është e vërtetë që unë e vëllai im jemi pozitivë apo jo? Kryeministri mezi e priste dhe me një hipokrizi na uron shërim të shpejtë. Kjo është një gështetër e madhe mediatike. Kjo vjen pas votimit në Parlamentin Europian. Kësaj ti përgjigjet kryeministri. E bën të frikësojë njerëzit të dalin në protesta. Rreziku më i madh nuk është virusi por qeveria që më të keqen e ka në kryeministri”, tha Budina.

Ai paralajmëroi padi për kryeministrin Edi Rama, ministren e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu dhe zonjën që i bëri testin.

“Me ç’të drejtë shkel privatësinë time dhe penalizon fëmijët e mi? Unë do të padis kryeministrin dhe zonjën që ka bërë testin”, u shpreh Robert Budina.