FOTO/ Ekstremistët e djathtë përplasen me protestuesit anti-racizëm në Londër

Kanë marrë një tjetër përshkallëzim protestat kundër racizmit në Londër ditën e shtunë, ku aktivistët e “Black Life Matter” janë përleshur me mbështetës të ekstremit të djathtë dhe për këtë arsye është nevojitur dhe ndërhyrja e policisë.

Policia ka vendosur një gjendje shtetrrethimi në stacionin e Waterloo në qendër të Londrës, ku manifestimi i anti-racizmit hasi në kundër-protestën e ekstremistëve të djathtë të cilët mbronin monumentet dhe përfundoi me akte shumë të rënda huliganizmi.

LEXO EDHE  Shkuan për t’u argëtuar, 6 persona qëllohen me armë gjatë koncertit

Në video shihet se si shumë huliganë iu bashkuan personave që mbrojnë statujat historike dhe sulmuan policinë, për të dhunuar më pas aktivistët e “Black Life Matter” në sheshin Trafalgar.