Erdogan: Ky është ilaçi anti-COVID i krijuar nga shkencëtarët turq

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan, teksa njoftoi lehtësimin e masave anti-koronare, tha se në Turqi është bërë e mundur pasja e një ilaçi për trajtimin e COVID-19.

“Shkencëtarët turq kanë prodhuar me sukses ilaçin Favipiravir, i cili përdoret në trajtimin e COVID-19”, tha Erdogan.

“Ne duhet të mësohemi me faktin se periudha e re që ne e quajmë” normalitet i ri “do të vazhdojë për ca kohë”, tha Erdogan pas një takimi tre-orësh të kabinetit në kryeqytetin, Ankara.

Erdogan njoftoi se kinematë, teatrot dhe qendrat e shfaqjes do të rihapeshin në të gjithë vendin nga 1 korriku. Ai shtoi se orari i punës i shërbimeve siç janë restorantet dhe kafenetë, zgjatet nga 22 në 24 orë.

Gjithashtu, qytetarët mbi moshën 65 vjeç dhe më të vjetër do të lejohen të dalin çdo ditë midis orës 10 dhe 8 të mëngjesit, dhe kufizimi i lëvizjes për ata nën moshën 18 vjeç është hequr plotësisht, me kusht që ato të shoqërohen nga prindërit e tyre. Nga 15 qershori, sallat e dasmave do të fillojnë të kenë aktivitet

LEXO EDHE  Mëson se shoku i ngushtë i kish p*rdhunuar vajzën 6-vjeçare, e detyron të hapë vetë v*rrin e tij

Më 1 qershor, Turqia njoftoi fazën e parë të lehtësimit të masave kufizuese, pasi pretendohet se është bërë përparim në luftimin e koronavirusit. Në Turqi, deri më tani janë konfirmuar 172,114 raste infeksioni, ndërsa numri i të rikuperuarve ka tejkaluar 144.598. Si rezultat i COVID-19, 4,728 njerëz kanë vdekur deri më tani, sipas të dhënave nga Ministria e Shëndetësisë.