Aksident në minierë, dyshohet për dy të vdekur

Në Minierën e Artanës në Kosovëgjatë së martës ka ndodhur një aksident brenda në punishte.

Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Trepçës, Shyqyri Sadiku ka thënë se sipas informatave që kanë nga drejtuesit e kësaj Miniere, dyshohet për të dy persona të vdekur.

Sipas tij në punishte kanë qenë vetëm dy punëtorë.

“Ka ndodhur një aksident në Minierën e Artanës. Sipas njoftimit që e kemi dyshohet se kanë humbur jetën dy punëtorë. Një inxhinier dhe një minator. Nga Miniera na kanë konfirmuar, por ne jemi duke shkuar atje”, ka thënë për mediat kosovare Sadiku.

LEXO EDHE  Richard Grenell reagon për përfshirjen e BE në negociatat Kosovë-Serbi

Edhe kryetari Sindikatës së Punëtorëve të Minierës së Artanës, Blerim Ymeri, ka thënë se dy punëtorë dyshohet se kanë humbur jetën. Por sipas tij, aty ishin pesë punëtorë.

“Aksidenti ka ndodhur rreth dy orë më parë. Pjesa tavanore ka rënë nga lartë. Aty kanë qenë rreth 5 punëtorë. Ajo i ka zënë inxhinierin dhe minatorin, por fatmirësisht të tjerët kanë shpëtuar me lëndime të lehta”.