Bilanci i përditësuar i COVID/ 23 raste të reja, ku zgjerohet harta

23 pacientë të rinj me koronavirus janë zbuluar 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e të prekurve në 1122.

77 përqind e të infektuarve ose 857 prej tyre janë shëruar.

Sipas njoftimit të ISHP-së, të infektuarit e rinj janë zbuluar në Tiranë (16), Lushnje (2), Mat (2), Durrës (1) Krujë (1), Librazhd (1).

Që prej fillimit të marsit janë testuar mbi 15 mijë persona, prej të cilëve janë:

– 1122 të infektuar,

– 33 viktima;

–  857 të shëruar,

–  232 të infektuar aktivë;

Në spitalin e Infektivit aktualisht po marrin shërbim 26 pacientë, ku 4 janë në terapi intensive.

Shpërndarja gjeografike e pacientëve aktivë deri më 30 maj është:

 • Tiranë 137
 • Durrës 39
 • Krujë 16
 • Shkodër 11
 • Kamëz 9
 • Mat 8
 • Lushnje 6
 • Berat 2
 • Fier 2
 • Korçë 1
 • Librazhd 1

“Gjatë 24 orëve të fundit janë testuar 229 qytetarë si të dyshuar të prekur me Covid19 dhe janë konfirmuar 23 raste pozitive. Shpërndarja e rasteve të reja pozitive është si vijon: 16 raste janë identifikuar në Tiranë, 2 në Mat, 2 në Lushnje, 1 në Durrës, 1 në Krujë, dhe 1 rast në Librazhd. Nga totali i të prekurve të identifikuar në 24 orët e fundit, 19 janë kontakte të rasteve të mëparshme të konfirmuara pozitive, ndërsa për 4 raste po vazhdon hetimi epidemiologjik. Në 24 orët e fundit janë testuar 21 personel shëndetësor dhe kanë rezultuar pozitive 2 raste. Në spitalin infektiv aktualisht po trajtohen 26 pacientë, nga të cilët 4 janë në terapi intensive dhe 1 pacient është i intubuar në gjendje të rëndë. Në 24 orët e fundit janë shëruar 6 qytetarë, duke e çuar në 857 numrin e të shëruarve. Nga fillimi i epidemisë janë kryer rreth 16 mijë testime molekulare dhe serologjike. Që nga fillimi i epidemisë janë 1122 raste të konfirmuara, prej të cilëve aktualisht janë 232 persona aktivë me COVID19, kryesisht ne Tiranë, Durrës dhe Krujë. Vijojnë testimet serologjike tek personeli shëndetësor. Deri tani janë mbi 1450 të testuar me një përqindje të përgjithshme pozitiviteti rreth 9%”, tha Marjeta Dervishi nga Instituti i Shëndetit Publik.

LEXO EDHE  Maqedonia e Veriut/ Zgjedhjet, pjesëmarrja shkoi në 23.81% deri në orën 13:00

“Në këtë situatë mbetet shumë i rëndësishëm për të gjithë qytetarët zbatimi i masave të rekomanduara. Ndaj Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale apelon edhe një herë qytetarët të tregohen të kujdesshëm. Ruani distancimin fizik dhe higjienën personale. Kur kolliteni apo tështini përdorni shami letre ose këndin e brrylit dhe lani duart sa më shpesh. Evitoni ambientet e mbyllura dhe grumbullimet me shumë njerëz.  Mos neglizhoni shenjat e sëmundjes dhe për çdo shqetësim telefononi në numrin unik të Urgjencës Kombëtare, 127. Për informacion në lidhje me COVID19 dhe këshillim psikologjik, ju lutemi, telefononi në linjën e gjelbër 0800 40-40”, shtoi ajo.