Eksperti amerikan: Vala e dytë e koronavirusit është e evitueshme prandaj …

Këshilltari shëndetësor i Shtëpisë së Bardhë, Dr Anthony Fauci, në një intervistë për CNN paralajmëron një valë të dytë të shpërthimit të koronavirusit në Shtetet e Bashkuara, por sipas tij, mund të jetë e shmangshme.

“SHBA mund të parandalojë një valë tjetër të Covid-19 për sa kohë që shtetet të hapen ne menyre ‘të saktë’”, tha Fauci.

Sipas tij, strategjia e distancimit dhe e ndjekjes efektive të kontakteve, mund të parandalojë rishpërthimin e rasteve të reja.

LEXO EDHE  Brataj tregon se çfarë do ndodhë me të infekturit nga koronavirusi në Korrik

“Ne nuk duhet të pranojmë që vala e dytë e pandemisë është e paevitueshme. Unë do të vlerësoja që njerëzit të jenë të kujdesshëm për këtë por jo ta konsiderojnë të paevitueshme.

Është e paevitueshme që koronavirusi do të kthehet sezonin e ardhshëm. Mënyra sesi do ta trajtojmë pandeminë do të përcaktojë dhe fatin tonë”, u shpreh ai.