Shembja e TK/ Meta bisedë me përfaqësues të “Europa Nostra”: Dakordësi për hetim ndërkombëtar

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka zhvilluar ditën e sotme një bashkëbisedim, nëpërmjet një video-konference, me përfaqësuesit e “Europa Nostra”,  me zëvendëspresidentin ekzekutiv, Guy Clausse, Sekretaren e Përgjithshme, Sneska Quaedvlieg-Michailovic,  dhe anëtarin e bordit, Profesor Paolo Vitti.

Mësohet si ai i ka falenderuar ata për angazhimin dhe vëmendjen që “Europa Nostra” ka treguar ndaj promovimit dhe ruajtjes së trashëgimisë kulturore dhe historike të vendit tonë dhe veçanërisht për mbështetjen krah “Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit” në mbrojtje të Teatrit Kombëtar.

Meta iu theksoi se shembja e paligjshme e Teatrit Kombëtar është çështje kushtetuese, e trashëgimisë historike dhe identitetit kombëtar, tashmë edhe një çështje europiane.

LEXO EDHE  OFL i nis formularët 4 personave, 3 në Tiranë dhe 1 në Shkodër

Në këtë kontekst është rënë dakord për domosdoshmërinë e nisjes së një hetimi ndërkombëtar mbi këtë çështje dhe informimin e mëtejshëm të niveleve më të larta europiane.

“Europa nuk është vetëm euro, por edhe kulturë, solidaritet, humanizëm dhe identitet. Teatri Kombëtar ishte dëshmori i parë i Bulevardit ‘Dëshmorët e Kombit’, por demokracia dhe kultura europiane do fitojë”, – u shpreh ndër të tjera anëtari i bordit të “Europa Nostra”, Profesor Paolo Vitti.

“Nga sot më konsideroni edhe mua anëtarin më të ri të ‘Europa Nostra’ “, – u shpreh Presidenti Meta.