Protesta në Durrës për Teatrin/ Procedohen Robert Budina dhe Ferdinand Xhaferri

Aleanca për Mbrotjen e Teatrit e zhvendosi protestën diten e sotme në Durrës, ku u vazhdua dhe firmosja e peticionit që godina e re të ndërtohet ashtu siç ka qenë.

Por as në këtë qytet, nuk ia ka hedhur dot pa procedime nga Policia.

Burime zyrtare bëjnë me dije se janë proceduar në gjendje të lirë 2 organizatorë e kësaj proteste regjisori Robert Budina dhe kryetari i PD në Durrës, Ferdinand Xhaferri.

LEXO EDHE  VIDEO/ Rama: Teatri i ri do të hyjë në Europë me dinjitet

Ata akuzohen për “Organizim dhe pjesëmarrje në manifestime dhe grumbullime të paligjshme”

“Ata, në datë 22.05.2020, rreth orës 17:30, në lagjen nr.11, Durrës, kanë organizuar tubim të paligjshëm.” njofton policia.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës për veprime të mëtejshme.