Koronavirusi/ Mënyra e veçantë e Zvicrës për të sjellë shpresë

Në një kohë kur bota është gjunjëzuar nga koronavirusi, një mesazh shprese, solidariteti dhe mbështetjeje vjen në një mënyrë të pazakontë nga Alpet e Zvicrës.

Autoritetet zvicerane kanë vendosur të ndriçojnë malin Matterhorn, duke angazhuar artistin e dritave Gerry Hofstetter. Ky i fundit mundëson çdo mbrëmje fjalë dhe imazhe inkurajuese.

Shfaqja e tyre do të zgjasë deri më 19 prill, në të njëjtën datë të synuar për përfundimin e masave të bllokimit.

LEXO EDHE  Aplikimi për pasaportë dhe kartë identiteti në e-Albania/ Hapat që duhet të ndiqni

Ndërkohë, restorantet, baret, dyqanet, pistat e skive dhe trenat turistikë në Zermatt dhe në të gjithë Zvicrën janë mbyllur, në një përpjekje ndërkombëtare për të kapërcyer shpërthimin e pandemisë Covid-19.

Zvicra numëron deri më tani mbi 10,700 raste të koronavirusit, me 161 vdekje.