Eksperti britanik: Duhet të izolohemi deri në qershor, distancimi deri në tetor

Britania duhet të qëndrojë në mbyllje totale deri në qershor për të parandaluar siç duhet shtrirjen e plotë të koronavirusit vdekjeprurës dhe distancimin shoqëror mund të zgjasë me muaj, paralajmëroi profesor Neil Ferguson, ekspert i shëndetësisë në Britaninë e Madhe.

Numri i vdekjeve nga koronavirusit deri në 1.019 dje. Një total prej 17,089 personash testuan pozitivë me koronavirus.

Shifrat e larta të qeverisë kanë qenë më optimiste dhe kanë sugjeruar që koronavirusi mund të arrijë kulmin në prill me afro 5,700 vdekje. Por profesor Neil Ferguson tha se britanikët do të duhet të qëndrojnë brenda për tre muaj të plotë.

Profesor Neil Ferguson

Këshilltari kryesor i epidemiologjisë në qeveri tha për “The Sunday Times”: “Ne do të duhet t’i mbajmë këto masa (mbyllja e plotë), sipas mendimit tim, për një periudhë të konsiderueshme kohore – ndoshta deri në fund të majit, ndoshta edhe në fillim të qershorit. Maji është optimist”.

Profesori Ferguson shtoi se edhe nëse bllokimi do të hiqet, njerëzit do të duhet të zbatojnë masat e distancimit shoqëror për muajt e ardhshëm afërsisht deri në tetor.

Ndërsa ministri Michael Gove sot nuk pranoi të tërhiqej për aq kohë sa do të ishin në fuqi masat e ashpra që kufizojnë jetën e njerëzve dhe që ministrat nuk do të hezitojnë të zbatojnë rregulla më të ashpra nëse është e nevojshme.

LEXO EDHE  Akti anti-COVID i qeverisë "mban peng" procesin e vetingut

“Ka parashikime të ndryshme për sa kohë bllokimi mund të zgjasë”, tha ai për Sky’s Sophy Ridge të dielën.

“Sa do zgjasë izolimi është gjë që varet nga të gjitha sjelljet tona. Nëse ndjekim udhëzimet, mund të merremi në mënyrë më efektive me përhapjen e sëmundjes”.

Nga ana tjetër, kryeministri britanik Boris Johnson u ka bërë thirrje britanikëve të qëndrojnë në shtëpi dhe njoftoi masa më të rrepta për të luftuar koronavirusin.

“Është e rëndësishme për mua të jem i sinqertë me ju – ne e dimë se gjërat do të përkeqësohen para se të përmirësohen”, tha ai në një deklaratë të shpërndarë nga Downing Street.

“Ne kemi marrë përgatitjet e duhura dhe sa më shumë të ndiqemi nga rregullat, aq më pak jetë do të humbasim dhe aq më shpejt jeta jonë do të kthehet në normalitet”, theksoi Johnson.

“Në këtë kohë të krizës kombëtare, ju bëj thirrje, ju lutemi të qëndroni në shtëpitë tuaja, të bashkëpunoni me Shërbimin Kombëtar të Shëndetit (NHS) dhe të shpëtoni jetë.”

Qëndrimi në shtëpi dhe rregullat e rrepta të distancës sociale duhet të ndiqen, paralajmëroi Johnson, i cili është dhe vetë i infektuar nga virusi.

“Këto rregulla duhet të respektohen. Nëse njerëzit i shkelin ato, policia do të penalizojë”, shtoi ai.