“Gjashtë të shëruar janë mjekë”/ Berisha dënon “mungesën e transparencës” dhe bën thirrje

Ish-kryeministri Sali Berisha, në një reagim në rrjetet sociale, ka dënuar me ashpërsinë më të madhe, atë që ai e ka quajtur mungesë transparence lidhur me numrin e bluzave të bardha të infektuara.

Sipas Berishës, kjo shifër është alarmante dhe perqindja me e larte ne bote e semundshmerise nga covid 19 e personelit te shendetesise.

Reagimi i Berishës:

Shifer tronditese, unike ne bote!

17% e 33 te semurve te sheruar tek ne jane mjeke dhe infermiere.

Miq, nga 33 te semure te sheruar me covid 19, 6 prej tyre jane mjeke dhe infermiere. Ne kushtet e mungeses se madhe te transparences, pasi task forca e narkoshtetit nuk pranon kurre te beje transparencen e plote, ne rastin konkret te beje publike numrin e personelit mjeksor te semure dhe shtruar me covid 19 kjo shifer eshte tejet alarmante. Mos harroni se ne Korçe dhe qytete te tjera ka personel te semure qe ndiqet ne kushte ambulatore.

Keshtu qe kjo eshte perqindje me e larte ne bote e semundshmerise nga covid 19 e personelit te shendetesise.

LEXO EDHE  Lëvizja Për Universitetin peticion për anulimin e tarifave për vitin akademik

Kjo perqindje eshte rezultat dhe krim i shetmuar i Edvin PPP Maskes dhe Ndrikull Hajni Maskes te cilet ne 90 ditet e para te epidemise nuk sollen asnje maske apo kostum mbojtes per personelin mjeksor dhe e lane ate ne teresi ne meshire te plote te covid 19.

Me kete rast shpreh solidaritetin tim me te plote te gjithe punonjesve te mjekesise dhe denoj me ashpersine me te madhe qendrimin e papergjegjshem dhe delinkuent te Edvin PPP Maskes dhe Ndrikull Hajni Maskes, te cilet qe nga fillimi i epidemise per tre muaj me radhe nuk çane koken dhe nuk sollen asnje maske apo kostum mbrojtes per personelin mjeksor por ne nje akt kriminal te mirefillte shperndane pasi u kishin mbuluar daten e skadences maska te importuara ne vitin 2018 por qe kishin skaduar ne vitin 2011 pra 9 vite me pare. sb