“Lamtumirë Koronavirus”/ Veprimi domethënës i mjekëve në Wuhan (Video)

Wuhan është qyteti i cili zyrtarisht njihet si vendi ku është shfaqur pandemia e koronavirusit. Në Kinë ky virus ka marrë mijëra jetë, dhjetra mijëra të tjerë janë infektuar, por nuk mund të lëmë pa përmendur se mijëra të tjerë janë shëruar plotësisht.

Situata në Kinë është duke duke u përmirësuar ndërsa pamjet në videon e mëposhtme tregojnë momentin kur është vendosur të mbyllet karantina e krijuar për të prekurit nga pandemia.

Një grup mjekësh shfaqet në video që në mënyrë simbolike heqin maska për të treguar se beteja me sëmundjen vrastare është fituar dhe se tani fillon jeta.

LEXO EDHE  Studiuesit: Ngrohja e motit mund ta frenojë pandeminë

Këto pamje vijnë në një kohë kur numri i personave që konstatohen me koranavirus është në rënie dhe i vdekjeve po ashtu, ndërkohë që vatër e pandemisë tashmë është shndërruar Europa. Ndërkohë Amerika, Azia dhe Afrika po zhvillojnë një luftë të madhe ndaj Covid-19.

OBSH ka shpallur prej dy ditësh Gjendjen e Jashtëzakonshme Botërore.

Last makeshift hospital in Wuhan closes

Masks off | Last makeshift hospital in Wuhan closes

Gepostet von RT am Donnerstag, 12. März 2020