Italianët marrin “arratinë” pas dekretit për karantinë në të gjithë veriun/ Çfarë po ndodh (VIDEO)

Shpallja e dekretit nga ana e qeverisë së kryeministrit Conte për të vënë në kontroll koronavirusin duke vendosur në “karantinë” 15 provinca në veri ta Italisë duket se ka shkaktuar më shumë panik tek banorët e këtyre zonave.

Mijëra njerëz me çanta në duar iu janë drejtuar stacionave të trenave në Milano përpara se të bllokohej totalisht dalja e tyre nga zona e caktuar në dekret.

Një zemërim popullor ka shpërthyer në rrjet pas pamjeve të publikuara online ku shfaqen njerëz në nxitim për tu larguar nga veriu i Italisë. Njerëzit akuzojnë për paaftësi qeverinë pasi pikat kryesore të dekretit u bënë publike në shumë media përpara se ai të miratohej. Shumë prej tyre me ironi të thellë shkruajnë se tashmë virusi nuk mund të kontrollohet më dhe se ai është shpërndarë në të gjithë Italinë.

LEXO EDHE  Virusi dhe kostoja e jetesës

Një apel i menjëhershëm ka ardhur nga guvernatori i Emilia Romagnas i cili iu ka bërë thirrje qytetarëve që të ndalojnë udhëtimin dhe të kthehen në shtëpitë e tyre pasi rrezikojnë të përkeqësojnë situatën.

FUGA IN STAZIONE A MILANO

Milano, Stazione Porta Garibaldi: mentre si aspetta la decisione del governo sulla "chiusura" della Lombardia, scatta la fuga di massa ⬇️

Gepostet von Le Iene am Samstag, 7. März 2020