“Do doja një tubim me fjalë më të thjeshta dhe me hapa më konkret”

I ftuar në studion e Fax News aktivisti dhe pedagogu i njohur Rezart Prifti foli rreth tubimit të djeshëm të thirrur nga Presidenti Ilir Meta dhe u ndal tek një krahasim thelbësor.

Ai bëri një krahasim mes kuazave të tubimeve në botën e zhvilluar dhe në Shqipëri duke e cilësuar vendin tonë hapa mbrapa një shoqërie të zhvilluar.

Gjatë intervistës në studio Prifti nuk la përmendur edhe rolin e Presidentit  në këtë aktualitet politik.

Kritika ka edhe për liderin opozitës që sipas tij nuk po e bën punën si duhet dhe kjo mund të favorizojë Ramen drejt mandatit të tretë deklaroi ai.

Lidhur me tubimin e djeshëm Prift tha se: “ka mjaft arsye për të protestuar por jo në atë formë.

A ka arsye për të protestuar? 1001 por jo si ajo e djeshme, Rama ka aftësi në manipulim dhe propagabdë  por punë nuk bën. Meta duhej të jepte dorëheqjen dhe ti thoshte popullit që iu përgjigj nga sot e tutje do iu udhëheq drejt zgjedhjeve të reja.

Do doja që në fjalimin e djeshëm të thuhen gjëra thelbësore dhe të flitej me fjalë të thjeshta si për atë në Kukës dhe atë që po pinte birra bllok dhe nuk do tia dinte për Kushtetutën”.

Ai mendon se opozita është akoma e dobët dhe po pret radhën për të ardhur në pushtet.

LEXO EDHE  Nis mbledhja e grupit të PD, ja çfarë po diskutohet

Nga ana tjetër kemi Bashën që nuk po ofron një mundësi dhe po pret rradhën që të vijë në pushtet. Problemi është se Rama edhe mund ta marrë një mandat të tretë nëse është kjo opozitë që është sot. Mua më thonë se pse i bie opozitës dhe kjo nuk është e vertetë.Duhet të marrë fund mentaliteti” nëse nuk je me mua, je me atë tjetrin.

Qeverinë e sheh mjaft të konsumuar por duke përfituar nga opozita dhe fondet e termetit ka gjasa të marrë një mandat të tretë.

“Kjo qeveri ka qenë aq vetëpushtuese sa ja ka fut edhe vetes shpesh herë, opozita jonë është me fat që ka një qeveri kaq të dobët si kjo.

Ata janë të ngopur duke vjedhur sa vjen një moment që edhe velesh dhe ndalesh.Unë e shoh si një luftë për një mandat të tretë përshirë  edhe fondet që mori për termetin,

Grantet e marra nga qeveria do ti japë një shkallë kësaj qeverie pasi do ta përdorë si ekonomi të zhvilluar. Pse nuk i mori tani lekët jo sepse është kalkulim elektoral pasi Kryeministri do ta shohim me çelësa në dorë në këmbim të votës”, tha Prifti.