Epike/ ‘Tavarish Serxhio…’! Satiristi zbulon se si Rama e la ‘gojëhapur’ Lavrovin në mes të Moskës

Vizita e kryeministrit Edi Rama në Rusi në rolin e kreut të OSBE-së, solli një sërë reagimesh në vendin tonë.

Vizita dhe deklarata e Ramës në rusi por dhe takimet e tij me zyrtarët e lartë rusë, u bënë objekt memesh dhe ironish në rrjet.

Lidhur me këtë vizitë ka reaguar edhe satiristi Helidon Tahiraj, i cili përmes një postimi në Facebook me ironi tregon ndryshimin e madh që ndan qeverinë shqiptare me një shtet që cilësohet ende sot i censuruar.

Sipas Tahirit edhe Rusia e Putin është një vend më demokratik se Shqipëria e Edi Ramës, kjo për shkak të politikave ekonomike që dy vendet ndjekin përballë qytetarëve të tyre.

Me ironi Tahiraj shkruan se kur Lavrov po i tregonte Ramës se urën që kushtoi 4 miliadrë dollarë e cila lidh Rusinë me Krimenë qeveria ruse e ka bërë pa pagesë, kreu i qeverisë shqiptare plot mburrje ju drejtua se kjo është një politikë e dobët, pasi vetë ai vendosi t’i vërë trarin rrugës që lidh kombin shqiptar.

LEXO EDHE  "Përdorni maska kur shkoni në markete apo tregje"/ Bino e ISHP rrëzoi teorinë e Edi Ramës

Ja postimi i Tahirajt:

Zbulohet nje pjese e bisedes se shokut Sergej Larvov me shokun Edvin Rama:

Sergeji -Uren qe beme 4 miliarde $ qe lidh Rusine me vellezerit tane ne Krime, e kemi bere pa pagese per automjetet.

Edvini -Ça thua tavarish Serxhio?! Po te them Serxhio, e jo Sergej, sepse jam me mentalitet perendimor. Ne gjithe kete Rusi, nuk ‘gjetet dot ndonje oligark t’ja jepnit! Une Rruges se Kombit i futa nje derr trari, qe te pataksen ata vellezerit ne Kosove…