‘Me çfarë do të ushqehemi?’/ Vajza e naftëtarit grevist përlot shqiptarët me pyetjen e saj

Naftëtarët e Ballshit vijojnë grevën e tyre të urisë për rrogat e pa marra, edhe pse gjendja e tyre shëndetësore sa vjen edhe përkeqësohet. Një ndër ta është Aleksandër Mejdani, familja e të cilit ushqehet vetëm me djathë dhe çaj.

Mamaja e naftëtarit dhe bashkëshortja e tij tregojnë se lista e borxheve në dyqane për të marrë ushqim sa vjen edhe zgjatet. Aleksandër Mejdani punon si naftëtar në Uzinën e naftës së Ballshit prej 20 vitesh.

LEXO EDHE  621 viktima në 24 orët e fundit nga Covid-19/ Ja çfarë po ndodh në Britani

Kryefamiljari Mejdani është i vetmi që siguron të ardhurat për 5 anëtarët e tjerë të familjes, ku vajza e tij 18-vjeçare, Florida ka një apel.

Ajo thotë:

Babi im është prej pesë ditësh në greve me çfarë të ardhurash mubd të shkollohemi ne. Nuk bëhet fjalë për mua por për të gjithë banorët e Ballshit. Nëse ajo uzinë mbyllet a mund të kemi ne të ardhura. Ju lutem na jepni një mundësi. /JOQ