U përfol për lidhje intime me zv.ministren e Ramës, Soreca thyen heshtjen

Ambasadori i BE-së Luigi Soreca ka reaguar për herë të parë për akuzat për lidhje intime me një zyrtare të qeverisë Rama. Në media u shkruajt se ai kishte një lidhje me zv/ministren e Brendshme Romina Kuko.

“Nuk reagova publikisht sepse nuk doja t’i jepja rëndësi lajmeve të rreme. Këto janë të këqija, shpifje. Ata që shpërndajnë lajme të rreme, pas disa kohe kjo sjellje e keqe u shkon kundër.”, tha Soreca në emisionin “Open”.

LEXO EDHE  Plagosja me armë e 30 vjeçarit, policia shpall në kërkim autorin/ Detajet

Në lidhje me akuzat për korrupsion, ai u përgjigj: “Më lejoni të them një gjë e nuk do të spekuloj. Nuk jam dakord me ata që akuzojnë kolegët me korrupsion. Një ambasador është institucion dhe përgjigjet që jepen, jepen në formë institucionale. Ne flasim në emër të institucionit, jo vetëm unë por çdo ambasador tjetër. Çdo gjë që bëjmë këtu monitorohet. Dua që kjo të jetë tejet e qartë. Pra ne monitorohemi.”, tha Soreca.