“S’ka vend as për dinjitet”/ Basha, një paradite me gjyshe Verën (VIDEO)

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vazhdon turin e tij me ‘Po të dëgjoj’ nëpër lagjet e Tiranës, ku takon qytetarë të ndryshëm dhe i pyet ata për problemet që hasin çdo ditë.

Ditën e sotme, lideri demokrat ka publikuar në rrjetet sociale një video nga disa momente që ka kaluar me gjyshe Verën, me të cilin postoi edhe një foto disa ditë më parë. Vera i ka treguar kreut të PD-së jetën e vështirë me djemtë dhe nuset pa punë dhe me një pension minimalist, i cili nuk i del as për të paguar dritat, të cilat kapin vlerën e 12 mijë lekëve të reja.

“Me gjyshe Verën kalova një paradite të gjatë duke e dëgjuar për hallet dhe problemet me të cilat ajo dhe familja e saj përballen çdo ditë”, shkruan Basha në mbishkrimin e videos.

Me gjyshe Verën kalova një paradite të gjatë duke e dëgjuar për hallet dhe problemet me të cilat ajo dhe familja e saj përballen çdo ditë. #PotëDëgjoj

Gepostet von Lulzim Basha am Samstag, 8. Februar 2020

Dialogu i Bashës me Verën:

Vera: Ckemi Luli.

LEXO EDHE  Ish-ministri socialist: Venecia i dha të drejtë Presidentit, mazhoranca kërkon të kapë çdo institucion

Basha: Si janë nga shpia?

Vera: Mirë si papunë. Kam pagu drita 100 e ca mijë lekë, pa ujë. Ujin se kam paguar se nuk më doli pensioni. Unë marr një pension 180 mijë lekë.

Basha: Pra ty të shkon mbi gjysma e pensionit për dritat…

Vera: Po ilaçet?

Basha: Me gjithë këto pagesa që bën, çfarë arrin të blesh?

Vera: Ça do blej, dy patëllxhana, dy kunguj, qepë dhe  patate. Se s’të del.

Basha: Si e ka emrin furrxhiu i lagjes?

Furrxhiu: Skerdi.

Basha: Të lumshin duart Skerdi.

Vera: Kjo është rutina e të gjithë nënave shqiptare, ku të bredhin për 5 lekë…

Basha: Këto të dyja të shkojnë 130 mijë. Sa e pensionin?

Vera: 182 mijë lekë

Basha: Sa të shkojnë ilaçet?

Vera: 40 mijë. Se i ka këto kusure mosha.

Basha: Se kam dhe prindërit me ilaçe.

Vera: Jo, jo.

Basha: Me këto që më thua ti, s’ka vend as për dinjitet, as për dinjitet s’ka vend.

Vera: Edhe shumë faleminderit se na bleve shegët…

Basha: Po ça bleva shegët…