FOTO/ Treni del nga shinat, 2 viktima dhe 27 të plagosur në Itali

Një aksident i rëndë hekurudhor ka ndodhur në Lodi afër Casal Pusterlengo, në Itali.

Treni i shpejtësisë së lartë i linjës Milano-Salerno doli nga binarët rreth orës 5:30 të mëngjesit të sotëm. Sipas mediave italiane nga ky aksident dy makinist kanë, ndërkohë të plagosur kanë mbetur 27 persona.

Paraprakisht, dyshohet se një nga vagonët e trenit është shkëputur nga pjesa tjetër dhe ka goditur një objekt, pasi ka udhëtuar tre ose katërqind metra jashtë shinave. Vagoni 1 u përmbys, ndërsa të tjerët janë pak a shumë të padëmtuar.

LEXO EDHE  VIDEO/Surrogato, prindër me çdo kusht? Çmimi emocional dhe financiar

Ndërkohë trafiku në këtë linjë hekurudhore është pezulluar për të paktën 60 minuta.

Zjarrfikësit dhe forca të shumta policie kanë shkuar në vendin e ngjarjes ku po mundohen të tërheqin trenin dhe t zhbllokojnë rrugën. /BN/