Ushqimet që duhet të shmangni, për një bark të sheshtë

Kush nuk e ëndërron një bark të sheshtë dhe të përsosur? Dhjami i barkut është shumë i vështirë të hiqet, por jo e pamundur. Për të pasur barkun që ëndërroni, mos hani këto ushqime!

Bishtajore

Bishtajoret janë  të pasura me karbohidrate, dhe nëse i hani duhet të harroni barkun e sheshtë.

Kosin

Një filxhan kos mban shumë kalori dhe yndyrë, prandaj gjithmonë mundohuni ta shmangni konsumin e tij gjatë ditës.

LEXO EDHE  COVID-19/ Mjekja: Shkecëtarët mendojnë se do të jetë si një grip i zakonshëm

Pije të gazuara

Kaloritë që përmbajnë pijet e gazuara janë shumë të larta. Shmangia e tyre është një hap në drejtimin e duhur për barkun e sheshtë.

Alkooli

Alkooli ka shumë kalori dhe pothuajse aspak vlera ushqyese. Mos ëndërroni bark të sheshtë nëse vazhdoni të pini alkool.

Sheqeri

Është mëse e ditur se obeziteti vjen nga konsumi i lartë i sheqerit. Një gotë sheqer i bardhe, përmban 773 kalori.