Dyshimet, pse ndodhi atentati me 1 viktimë dhe 1 të plagosur

Andi Zylyfi 26 vjeç dhe Ardit Uruçi, 21 vjeç u qëlluan me breshëri plumbash nga një makinë në lëvizje. Kështu dyshohet se ndodhi atentati në fshatin Përparim të Peqinit mbrëmjen e sotme, konfirmuan burime zyrtare nga policia lokale.

Të dy u transportuan në spitalin Rajonal të Elbasanit, por Zylyfi, djali më i vogël i një polici në burgun e Peqinit, nuk mundi të mbijetojë. Ndërkohë, 21-vjeçari i plagosur ndodhet në reanimacion në gjendje të rëndë shëndetësore.

“Në aksin rrugor Elbasan-Peqin, në fshatin Përparim, në drejtim të një mjeti është qëlluar me arme zjarri në rrethanat ende të paqarta, dhe si pasojë kanë mbetur të plagosur shtetasit: Andi Zylyfi dhe Ardit Uruçi, 21 vjeç, banues në fshatin Përparim, Peqin, të cilët janë transportuar në Spitalin e Elbasanit. Për pasojë shtetasi Andi Zylyfi ka ndërruar jetë”, thuhet në njoftimin paraprak të policisë lidhur me krimin.

LEXO EDHE  Si do ta ndryshojë COVID 19 gjeopolitikën botërore

Autorët janë ende të panjohur për policinë, ndërsa disa persona janë marrë në pyetje lidhur me ngjarjen. “Shërbimet e Policisë kanë ngritur pika kontrolli në hyrje dhe dalje të Qytetit të Peqinit. Policia ka ngritur pika kontrolli ne akset rrugore dhe po krihet zona ku dyshohet se janë larguar autorët. Në ndihmë të Policisë së Elbasanit janë nisur dhe një grupe FNSH-së si dhe Specialistë të Departamentit të Policisë Kriminale”, thuhet në tej në njoftim.

Atentati ndaj tyre dyshohet për larje hesapesh mes bandash, por nuk përjashtohen as pistat e tjera.

Albert Uruçi
Andi Zylyfi