Ndryshonte vendimet gjyqësore për interesa përfitimi, arrestohet ish-sekretarja e gjykatës/ Emri

Edlira Shehu, ish-sekretare gjyqësore pranë Gjykatës Administrative Vlorë, u arrestua nga policia pasi dyshohet se ka shpërdoruar detyrën për qëllime përfitimi.

Policia e Vlorës në njoftimin zyrtar thotë se është goditur një tjetër rast i krimit ekonomik me anë të metodave speciale proaktive.

“Specialistët e krimit ekonomik e financiar pranë Drejtorisë Vendore të Policisë Vlorë, me anë të metodave speciale proaktive të hetimit kanë bërë zbatimin e urdhrit të prokurorit për ndalimin e të dyshuarës:

E. Sh., 43 vjeçe, banuese në Tiranë, me detyrë ish-sekretare gjyqësore pranë Gjykatës Administrative Vlorë.

LEXO EDHE  Përkeqësimi i situatës/ Bino nuk përjashton rikthimin e masave kufizuese në Shqipëri pas shtimit të rasteve me Covid

Nga hetimet e kryera ka rezultuar se përgjatë periudhës kohore dhjetor 2018 – nëntor 2019, kur kjo shtetase ka qenë në marrëdhënie pune, dyshohet se ka ndryshuar disa vendime të gjykatës duke i favorizuar palët sipas interesit vetjak.

Materialet iu referuan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme, në ngarkim të saj, për veprat penale “Shpërdorim detyre” dhe “Zhdukja ose humbja e fashikullit””, thuhet në njoftimin e policisë.