Plotësohet lista/ Ja kandidatët që synojnë kreun e SPAK

Altin Dumani është kandidati i tretë në garën për drejtues të SPAK, i cili ka aplikuar pak minuta më parë në KLP. Më herët ishin Arben Kraja dhe Edvin Kondilli të cilët hodhë kandidaturën e tyre për kreun e këtij instiucioni.

Sot është afati i fundit ku kandidatët për kreun e Strukturës së Posaçme Antikorrupsion (SPAK) duhet të paraqesin kërkesën për interes.

Pas përfundimit të afatit lidhur me paraqitjen e kandidaturave, Këshilli i Lartë i Prokurorisë do të miratojë metodologjinë për përcaktimin e kandidatit fitues, të cilët ashtu siç ndodhi edhe me Prokurorin e Përgjithshëm do ti nënshtrohen një seance publike dëgjimore ku do të paraqesin platformën e tyre.

LEXO EDHE  Ulërima tronditëse/ Çfarë po ndodh në Skrapar? Shkrumbohet nga zjarri fasoneria ku punojnë mbi 100 gra (Foto)

Kreu i SPAK-ut do të zgjedhë drejtuesin e Byrosë Kombëtarë të Hetimit, strukturë kjo që do të funksionojë njëkohësisht me SPAK.

Struktura e Posaçme Antikorrupsion do të nisë detyrën pas zgjedhjes së kryetarit duke marrë në dorëzim rreth 300 dosje nga Krimet e Rënda.