Në ishullin e lirisë/ Paloka: Ekspozita në Teatrin Kombëtar, goditje ndaj injorancës…

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka, e ka cilësuar ekspozitën e artistit Avni Delvina në mjediset e Teatrit Kombëtar, si një goditje e rafinuar ndaj injorancës dhe shëmtisë së pushtetit të sotëm.

“Intelektualë dhe figura fisnike që me praninë e tyre e bënin edhe më të theksuar hendekun që është krijuar sot midis qytetarisë nga njëra ane dhe brutalitetit e shëmtisë së pushtetit në anën tjetër”, shkruan Paloka.

Postimi i Edi Paloka

Ne ishullin e lirise !

Sot pata privilegjin qe ne shoqerine e Avni Delvines , te vizitoja ekspoziten e tij ne TK.

Asnjehere, asnje institucion i kultures dhe artit , nuk ka patur kaq aktivitet , larmi e interes sa Teatri Kombetar tani qe eshte “uzurpuar” nga ata qe e duan vertete artin, kulturen e sidomos lirine.

LEXO EDHE  Vrasje me armë zjarri në Laç, ngjarja në një hotel

Me gezoi shume dhe u ndjeva vertete mire jo vetem nga vepra dhe gjetjet brilante te artistit , nje goditje e rafinuar ndaj injorances dhe shemtise se pushtetit te sotem, por dhe nga njerzit qe takova ne ambjentet e teatrit. Intelektuale dhe figura fisnike qe me pranine e tyre e benin edhe me te theksuar hendekun qe eshte krijuar sot midis qytetarise nga njera ane dhe brutalitetit e shemtise se pushtetit ne anen tjeter.

P.S
Dy here i privilegjuar qe “zbulova” me Avni Delvinen dhe lidhjet miqesore te familjeve tona ne breza.