Rriten Euro dhe Dollari, zhvillimet në tregun valutor

Në tregun e këmbimit valutor vendas, të mërkurën, valutat kryesore euro dhe dollari amerikan kanë forcuar pozitat në këmbim me lekun.
Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, monedha e përbashkët europiane, euro ka fituar 0.11 lekë më shumë se një ditë më parë duke u këmbyer në kuotën e 123.35 lekë.
Ndërsa monedha e gjelbërt amerikane, dollari këmbehet me 111.98 lekë ose 0.22 lekë më shumë se ditën e hënë.
Sot paundi britanik ka fituar sërish pikë duke u ngjitur në nivelin e 141.27 lekë,ose 0.84 lekë më shumë.
Franga Zvicerane është zhvlerësuar lehtë me 0.18 lekë. Dollari kanadez dhe ai Australian janë këmbyer sot me përkatësisht 84.61 lekë dhe 75.72 lekë.
LEXO EDHE  ‘Nuk do të ketë gjendje të jashtëzakonshme’/ Kosova merr masa të reja anti-Covid! Ja cilat janë