Kush janë 20 kandidatët për “Talentin e vitit” në futboll (LISTA)

Janë publikuar 20 emrat e lojtërave që do të jenë në garë për Çmimin e talentit më të mirë deri në moshën, 21 vjeçare, “Golden Boy” për vitin 2019.

Në listën e lojtarëve e së ardhmes së futbollit botëror nuk kishte si të mungonte fituesi i edicionit të shkuar, Matthijs de Ligt. Mbrojtësi i Juventusit shkëlqeu me fanellën e Ajaxit në sezonin e shkuar, duke sponsorizuar kalimin e tij te torinezët gjatë merkatos së verës.

Pjesë e kësaj gare do të jetë edhe 16 vjeçari i Barcelonës, Ansu Fati si dhe Gianluigi Donnarumma i Milant e Alphonso Davies i Bayern Munich. Fituesi i trofeut do të mësohet mbrëmjen e 16 dhjetorit, teksa më poshtë edhe lista e plotë e kandidatëve për të rrëmbyer çmimin prestigjoz.

LEXO EDHE  “Ke qenë një model për mua”, Rashica ndan mesazhin prekës për "lamtumirën" e Pizarros

Gara për “Golden Boy 2019”

Matthijs de Ligt (Juventus, Holland)

Alphonso Davies (Bayern Munich, Canada)

Gianluigi Donnarumma (Milan, Italy)

Ansu Fati (Barcelona, Spain)

Philip Foden (Man City, England)

Matteo Guendouzi (Arsenal, France)

Erling Haland (RB Salzburg, Norëay)

Kai Havertz (Bayer Leverkusen, Germany)

Joao Felix (Atletico Madrid, Portugal)

Dejan Joveljic (Eintracht Frankfurt, Serbia)

Moise Kean (Everton, Italy)

Kang-in Lee (Valencia, South Korea)

Andrij Oleksijovyc (Valladolid, Ukraine)

Danyell Malen (PSV Eindhoven, Netherlands)

Mason Mount (Chelsea, England)

Rodrygo (Real Madrid, Brazil)

Jadon Sancho (Borussia Dortmund, England)

Ferran Torres (Valencia, Spain)

Vinicius Jr (Real Madrid, Brazil)

Nicolò Zaniolo (Roma, Italy)