Kolë Hysenaj, prokurori që funksionon si organizatë “Kap ça të kapësh” (KÇK)

Kryeministri Edi Rama gjatë një seance parlamentare përmendi një kategori gjyqtarësh dhe prokurorësh që i emërtoi si KÇK (kap çtë kapësh) një emërtim që më parë e kishte përdorur edhe ish-ministri i Drejtësisë, Eduart Halimi.

Rama foli mbi një nismë që duhet të miratohet në Kuvend kundër KÇK-së.

Ndërkohë sot Dosja. al ka bërë prezantimin e një prokurori, që e rendit në grupimin “kap çtë kapësh”.

Në pritje të Vettingut, Kolë Hysenaj, është ofruar për shërbime ndaj maxhorancës. Një nga dy prokurorët e çështjes së Geron Xhafajt, Kolë Hysenaj e ka drejtuar në drejtim të kundërt zhvillimin e saj, duke bërë fajtorë denoncuesit.

Jo më kot, sapo iu atashua në hetimin e dosjes “Babale”, prokurori Hysenaj promovohet, duke marrë detyrën e shefit të Seksionit të hetimit të Trafiqeve.

Pasi morën këto detyra, nën bekimin e Kryeprokurores së Përkohshme, Qana dhe Hysenaj u impenjuan për të shpëtuar nga problemet penale Agron (Geron) Xhafaj, vëllain e Fatmir Xhafajt, i cili ishte lobuesi kryesor për emërimin e Arta Markut në krye të institucionit qendror të Akuzës.

Në përfundim të hetimeve të nisura për Geronin e Xhafajt, prokurorët e promovuar së fundmi, Genc Qana e Kolë Hysenaj, vendosën të marrin të pandehur personat që denoncuan për vijimin e trafikut të narkotikëve vëllain e ish-ministrit të Brendshëm.

LEXO EDHE  Koronavirusi/ Dy raste të reja në Gjirokastër! Infektohet gruaja e biznesmenit

Po si u ngrit në detyrë Kolë Hysenaj? A ishte kjo ngritje rrjedhimi karrierës së tij?

Përgjigja nuk ka nevojë për një Komision të Posaçëm hetimor…

Mjafton një kërkim i thjeshtë në Google për të parë se si ai akuzohet se ka falsifikuar disa çështje, ne shërbim të “prurësit me të parë”.

Drejtësia e padhënë për vogëlushin Denis Almadhi që humbi jetën në operacion, dëmshpërblimi i munguar për punonjësin B. Bozhana nga Durrësi që humbi jetën në punë në segmentin Korçë – Ersekë, janë vepra te magjistarit Kolë Hysenaj.

Dosja e mbyllur e prokurorit Kole Hysenaj

Aq magjistar është ai, sa, megjithëse ishte në listën e zezë të prokurorëve të korruptuar, të hartuar nga vete Kryeministri Rama, jo vetëm i shpëtoi shkarkimit, por u ngrit edhe në detyrë. Për arsyet pse ishte në listën e zezë, sa është pasuria e tij, çfarë ka deklaruar në ILDKPI, do të shkruajmë në ditët në vijim… /Dosja.al/