Njihuni me efektet kuruese të farave të specit

Pak kujt prej nesh mund t’i kishte shkuar në mend se farat e specit kanë efekte shumë kurative, sidomos për forcimin e zemrës.

Duke qenë se janë të pajisura me fibra, proteina, minerale si magnezi, kaliumi, kalçiumi apo hekuri, ato janë në gjendje të mbajnë kolesterolin në nivele të ulëta.

Krahas kësaj, cilat janë vlerat e tjera që kanë farat e specit?

Vitaminë C

Farat e specit kanë shumë përmbajtje të vitaminëës C. Duke qenë kështu, është një antioksidant i fuqishëm dhe ndihmon në përthithjen e hekurit të organizmit.

Shëndetin e zemrës

Specat dhe farat janë të pasura me vlera ushqyese. Pak kush e di që ato ulin mundësitë e shfaqjes së atakut në zemër, të ishemisë apo parandalojnë edhe mpiksjen e gjakut. Nëse deri më sot i keni hedhur farat e specit, mos e bëni më.

LEXO EDHE  Covid 19/ Manastirliu: Ja çfarë do të bëjë Shqipëria për vaksinën

Sytë

Duke qenë se pjanë të pasura edhe me vitaminë A, përmirësohet shikimi, kryesisht natën.

Djegie kalorish

në qoftë se ju ka shkuar ndër mend që të përgatitni sallatë me mish pulem përdorni edhe specat me farë për një shije të plotë. Do të shijoni një sallatë pa shumë kalori.