Ish-polici zbardh emrat: Kush janë zyrtarët e lidhur me familjen kriminale në Tiranë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka publikuar një mesazh për të cilin thotë se ka ardhur në adresë të tij nga një ish-oficer i antidrogës i dorëhequr nga policia. Ky i fundit hedh akuza të rënda ndaj familjes Kusi, dy prej anëtarëve të së cilës janë në kërkim ndërkombëtar për vrasjen e Indrit Çelajt, muajin e kaluar.

Në mesazh, përmenden aktivitet kriminale ku sipas dërguesit të mesazhit, janë implikuar anëtarët e familjes dhe emrat e zyrtarëve të lartë që i mbrojnë. “Kanë lidhje deri tek Edi Rama”, lexohet në mesazhin e publikuar nga Berisha.

Në një status në Facebook, ish-kryeministri shkruan: “Banda Kusi e lidhur me Edvin Mafine, Besnikun e partise dhe narkokomisar Muçaj. Vrasje, trafiqe droge, armesh, prostitucioni rendojne mbi te. Lexoni denoncimin e oficerit te antidroges qe u detyrua te arratiset per shkak te hetimit te tyre. sb”.

Më tej, publikon edhe mesazhin në fjalë:

Pershendetje doktor berisha une qe po ju shkruaj jam nje ish Officer policie ne mergim i dorhequr ne prill 2015 nga drejtoria e policise lezhe ne ate kohe kam qene ne detyre tek anti droga me shume kolege te nderuar qe edhe ata sikur une braktisim detyrën.

Po ju informoj se ne lidhje me familjen kusi dhe vrasjen e fundit te bere nga ata ne tirane une i kam hetur koken e krimit te familjes kusi i cili quhet bashkim shaqir kusi ai eshte organizzatori i trafiqeve te droges armesh tjetersim pronash trafik prostitucioni zhvatje.

Te gjithe familjen e komandon ai dhe ju jep detyra te percaktuara une i kam me fakte te faktuara por mbrojtja e tij nga funksionare te larte shteteror dhe policise se shtetit e beri te pa mundur te vazhdoj me tej hetimet dhe keshtu u detyrova te braktis detyren per te shpetuar jeten kane lidhje deri tek edi rama besnik sula ish nendrejtori i policise tirane dorjan muca festim dushku punonjes i sherbimit informativ shtetëror.

Kta si familje jane nga peza me origjine.

Bashkim kusi ka qene i ndaluar ne 96 mos Gaboj per armbajtje falsifikim dekumentash tjetersim Trojesh me dhune nen kercenimin e armeve i vllai i tyre i vrare per trafik prostitucjoni.

Dokumentet per fallsifikim pronash tokash i kalon e bija Laura kusi ben rregjistrimin ne zyren e rregjistrimit te posurive te palujtshme ne tiranë. Ne nje Moment te dyte do ju jap dataje me shume e di me siguri qe jane nder familjet me criminale te tiranes dhe per kte jane te njoftuara edhe ambasadat e huaja te pakten ka gjashte muaj ka me qindra denoncime qe nuk jua ka marre kush kallzimin per ta.

LEXO EDHE  Nxënësja me urgjencë drejt Tiranës, dyshohet se u helmua në shkollë