Futbolli në zi/ Ndërron jetë ish presidenti i ekipit të njohur

Ish-kryetari i Southampton dhe një nga biznesmenët më të suksesshëm të bregdetit jugor, Leon Crouch, ka vdekur në moshën 70 vjeçare.

Crouch lindi dhe u rrit në Lymington dhe bëri fatin e tij si një punëdhënës i madh në qytetin Neë Forest, duke themeluar Fullers Group në 1978 i specializuar në produkte me motive precize.

Southampton FC bëri një deklaratë duke thënë: “ishte trishtim i madh kur kemi mësuar për vdekjen e ish kryetarit tonë, Leon Crouch.

“Simpatitë më të thella të të gjithëve në Saints shkojnë tek të dashurit e tij në këtë kohë.

LEXO EDHE  Arbitri "i urryer" nga Juventusi kthehet të gjykojë një ekip italian

“Faleminderit për gjithçka, Leon”.

Në vitin 2015 ai shiti kompaninë e tij Lymington Precision Engineers (LPE), e cila punësoi më shumë se 220 njerëz, për rreth 46 milion.

Crouch ishte një tifoz i përjetshëm i shenjtorëve dhe pagoi më shumë se 1.6 milion për ta blerë në 2006 dhe u bë kryetar në Mars 2007 gjatë një periudhe të trazuar në St Mary’s.