Alarmi/’Mushkëritë’ e botës në rrezik, Amazona digjet çdo minutë e më shumë

Prej më shumë se tre ditën pylli gjigand i Amazonës po shkatërrohet. Një zjarr masiv që po përhapet me ritme të shpejta, por përpin të gjithë mushkrinë e botës.

Tashmë pylli gjigant po shuhet dhe autoritetet vendase të ndihmuara dhe nga shtete të tjera po luftojnë me flakët, por nuk po i ndalin dot.

Mediat botërore, por dhe qytetarë kanë publikuar video nga kjo tragedi, ku shihen njerëzit që po bëjnë luftë me flakët.

LEXO EDHE  Richard Grenell reagon për përfshirjen e BE në negociatat Kosovë-Serbi

Në një video të publikuar nga aktori Jose Luis Barrera Galue, shihen flakët teska djegin qindra pemë të tjera dhe njërëzit që vrapojnë për të shpëtuar.

Këto janë pamje tragjike dhe ngjajnë me një gjendje lufte, por tashmë të gjithë janë të dorëzuar para pushtetit të falëkve që po shkatërron çdo gjë.