A është Basha i padëshiruar në Washington? Ja si përgjigjet lideri i opozitës

Ka patur shumë aludime se, kreu i PD Lulzim Basha është i padëshiruar në Washington. Por i ftuar në Syri TV, lideri i opozitës mohoi gjithçka.

Ai tregoi se muajt e fundit ka patur dy ftesa zyrtare nga SHBA, por që për shkak të axhendës politike në vend nuk ka mundur ti përgjigjet pozitivisht.

Çim Peka: Kur ka qenë vizita juaj e fundit në SHBA?

Lulzim Basha: Unë personalisht, kam qenë i ftuar nga Këshilli i Atlantikut verën e kaluar. Jam ftuar edhe në dhjetor dhe në muajin mars, por për shkak të axhendës politike, nuk kam patur mundësi të shkoj.

LEXO EDHE  "I shkreti"/ Murrizi i del në mbrojtje "Zogut të Tiranës": Do ta dënojnë se i ka dalë emri tek votimet

Sipas tij, institucionet amerikane janë të shqetësuara për situatën në vend, për kriminalitetin, trafikun e drogës, ndërsa shtoi se janë të vendosur për ti dhënë fund mosndëshkimit dhe për ti dhënë Shqipërisë atë rrugë që SHBA mbështet.