Zjarre masive/ Hijet e tmerrit kthehen në Greqi (PAMJE DRAMATIKE)

Dy vatra të mëdha zjarri janë aktive në Greqinë fqinje, në Euboea dhe Boeotia, në Atikë.

Sipas raportimeve të mediave greke, zjarri shpërtheu fillimisht në zonën e Evia-s, duke u përhapur më pas i favorizuar nga erërat e forta. Sipërfaqe të shumta pyjore, raportohet se janë djegur.

Katër fshatra gjithashtu janë evakuuar, Makrymalli, Kontodpoti, Stavros dhe Platana. Dy kisha janë djegur dhe banorët janë evakuuar. Në një komunë në Evia është shpallur gjendja e jashtëzakonshme. Raportohet se autoritet greke i kanë kërkuar ndihmë Italisë dhe Kracisë, që pritet të shkojnë në Greqi.

LEXO EDHE  Horoskopi ditor, e shtunë 14 dhjetor 2019/ Zbulo parashikimin e yjeve për shenjën tënde

Një vit parë, Greqia u godit nga zjarre apokaliptike që sollën dëme të konsiderohem materiale dhe dhjetëra viktima. /BN/