Ka të vdekur dhe të plagosur…/ Si e pasqyroi media franceze tërmetin që goditi Peshkopinë

Nga AURENC BEBJA

Si e pasqyroi media franceze tërmetin shkatërrues në Peshkopi, në vitin 1942.

“Le Petit-Journal” ka botuar, të shtunën e 29 gushtit 1942, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me disa tërmete të rënda që kanë rënë asokohe në Shqipëri.

Tiranë, 28 gusht. — Dje, në orën 8:15 të mëngjesit, qyteti i vogël i Peshkopisë, i cili gjendet në Shqipërinë e veriut, u godit nga një tërmet i dhunshëm. 80 përqind e shtëpive u shkatërruan.

LEXO EDHE  Isa Mustafa: 28 Nëntori ditë e krenarisë që na bashkon

Tërmete janë regjistruar gjithashtu edhe në qytete të tjera shqiptare.

Dëmtime të rënda raportohen në shumë fshatra.

Thuhet se ka shumë të vdekur dhe të plagosur.

Qeveria ka dërguar menjëherë ndihma për viktimat.

burimi :https://www.darsiani.com/la-gazette/media-franceze-1942-termet-i-dhunshem-ne-shqiperi-80-perqind-e-shtepive-te-shkaterruara-ne-qytetin-e-peshkopise/