Gazetarja e njohur: Arta Marku emëroi prokuror të përkohshëm, term që nuk e njeh Kushtetuta

Gazetarja Sonila Meço e ftuar në studion e lajmeve në RTV Ora tha se 3 vite pas Reformës në Drejtësi është tejkaluar çdo lloj afati në ngritjen e institucioneve të drejtësisë

Sonila Meço: 3 vite pas krijimit të reformës në drejtësi është tejkaluar çdo lloj afati në ngritjen e institucioneve të drejtësisë. Kemi prokuror të përgjithshëm të përkohshëm. 

Meço tha se ndonëse kemi një Prokuror të Përgjithshëm të Përkohshëm,  të cilin nuk e njeh ligji, sot Arta Marku ka emëruar edhe prokuror të përkohshëm.

LEXO EDHE  Protesta, minatorët para kryeministrisë thirrje kundër oligarkëve/VIDEO

Sonila Meço: Po presim të bëhen edhe gjyqtarë të përkohshëm. Sot pash që ishin emëruar edhe prokuror të përkohshëm nga prokurorja e përgjithshme e përkohshme. Një fjalë që nuk e kemi as në Kushtetutë. Kur ti nënkupton Reforma në Drejtësi, nënkupton që ke një nisje nga 0 dhe mbi të gjitha kushtetuta dhe ligji janë parimet më të paprekshme. Nëse në KLP dhe KLGJ janë njerëzit më të mirë të mundshëm, këtu do të shkoja një hap mbrapa.