Vendimi i Gjykatës së Durrësit/ Kryemadhi: Ja ku po e çon drejtësinë Rilindja

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, gjatë një takimi me strukturat e LSI-së në Lushnjë, duke komentuar vendimin e dyshimtë të që dha sot Gjykata e Durrësit në favor të kandidates Valbona Sako,.

Kryemadhi theksoi se ky vendim tregon se ku po e çon drejtësinë Rilindja.

‘Vendimi Gjykatës së Durrësit tregon ku po na çon Rilindja e reformës në drejtësi, Sot ra siguria juridike e një vendimi gjykate. Absurdi i sotëm duhet të futet në librat e jurisprudencës.Parlamenti dje u kthye në një teatër kukullash. Dje dy vendime qesharake në të njëjtën seancë U miratuan dy mega aferat korruptive të Balldren- Milot, Orikum- Dukat. Më pas u  ndryshua ligji për ofertat e pakërkuara. Deputetët më pas votuan ndryshimet ne ligjin e koncensioneve. Ndryshimet për  koncensionet, LSI i dërgoi para 3 vitesh.

LEXO EDHE  Rekord rastesh me Covid në Greqi/ 204 të infektuar në 24 orët e fundit, dikutohet shtyrja e shkollës

Rrugët me koncension korruptive, pa asnjë vlerë ekonomike, 323 mln euro pa asnjë ndikim në infrastrukturë dhe ekonomi. Dy koncensionet ndikim pozitiv vetëm tek llogaritë ofshore të oligarkëve dhe Ramës. Paratë e koncensioneve do kthehen në arkën e shtetit.

Askush mos  mendojë që mund të gëzojë taksat, e shqiptareve, Ndryshimet në ligjin e koncensioneve kllounata më e madhe, pas 30 qershorit. Pasi shteruan burimet financiare, bënë ndryshimet. Me paratë e koncensioneve ndërtohej i gjithë rrjeti vaditës. Mund të subvencionoheshin fermerët dhe blegtorët për 15 vite. Shfaqjen e sulmit ndaj bizneseve e kami parë çdo vit.

E gjithë kjo maskaradë nuk ka dhënë asnjë rezultat në buxhet. Nuk kemi ende asnjë ekspeditë tek oligarkët e oborrit. Padrejtësia e dy standartet, model qeverisjes së rilindjes’’, u shpreh Kryemadhi.