Tërmeti i fuqishëm sjell shkatërrim në Athinë (VIDEO-FOTO)

Athina është tronditur ditën e sotme nga një tërmet 5.1 ballë, në 14:13 me orën lokale.

Sipas Institutit Gjeodinamik të Observatorit Kombëtar të Athinës, epiqendra e tërmetit u shënua 23 km në veriperëndim të Athinës dhe thellësia ishte 13 km. Tërmeti u ndje në zona të tjera të afërta, si Korinti dhe Evia.

Shumë njerëz janë frikësuar kanë mbetur nëpër ashensore si dhe ka pasur ndërpreje të energjisë elektrike.

LEXO EDHE  BE pa marrëveshje për hapjen e negociatave/ Hahn dhe ministrja e Jashtme e Finlandës: Shpresojmë që...

Raportohet gjithashtu për dëme materiale. Në portin e Pireut është shembur një strukturë metalike, raporton “Zogula”.

Në banesa e zyra gjithashtu raportohet se janë shkaktuar dëme. Deri më tani, nuk flitet për të lënduar.

Tërmeti 5.1 ballë u pasua nga një goditje tjetër 3.8 ballë, me orën lokale 14:42.