Kur derdh lot Ramushi, e kur qan Rama

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, u pa me lot në sy ndërsa jepte dorëheqjen e parevokueshme nga posti që mban, me arsyen se nuk kërkon të njollosë emrin e Kosovës në Gjykatën Speciale të Hagës.

Edhe pse Haradinajt është gjykuar dhe rigjykuar disa herë për të njëjta akuze në Hagë, edhe pse gjithmonë është shpallur i pafajshëm, ai do të paraqitet sërish para kësaj gjykate, por atje kërkon të shkojë si qytetar dhe jo si kryeministër i Kosovës, pasi kërkon të ruajë nderin dhe dinjitetin e vendit të tij.

Me lot në sy dhe me një zë që i dridhet kemi parë shpesh edhe kryeministrin Edi rama, por fatkeqësisht jo për hallet e vendit por për interesa personale.

Të gjithë i mbajmë mend sytë e përlotur të Ramës kur shqiptarët e detyruar t’i thoshte ‘Jo’ armëve kimike. Gjithashtu me lot në sy dhe mjaft i indinjuar Rama dilte në tv sa herë ministrat, deputetët, kryebashkiakët e tij dilnin përfliteshin për lidhje të forta me krimin.

LEXO EDHE  Bizneset pesimiste për 2020-n; Çdo ndodhë pas mbarimit të TAP

Pra Rama qante kur ata akuzoheshin se kishin lidhje me krimin, por kurrë nuk tha gjysmë fjale kur këto akuza faktoheshin dhe kriminelët e Ramës përfundonin para drejtësisë.

Madje Rama qau dhe u përlot kur i përmendin vilën në Surrel, por në asnjë moment nuk foli se ku i gjeti milionat për ta ndërtuar atë.

Pra ndryshimi i lotëve të Ramushit dhe Ramës është fare i thjeshtë, të parat janë lot burri shteti, kurse të dytat lotët e një burreci, që ende nuk e ka kuptuar që është kryeministër. /Boldnews.al