BBC: Haradinaj shkon për herë të tretë në Hagë, Serbia thotë se ka prova të reja

Kryeministri i Kosovës dha dorëheqjen pasi një gjykatë për krimet e luftës në Hagë e thirri atë për t’u marrë në pyetje si i dyshuar. Ramush Haradinaj, 51 vjeç, shërbeu si komandant rebel në konfliktin e Kosovës 1998-1999, që përfundimisht çoi në shpalljen e pavarësisë së Kosovës. Ai tha se dha dorëheqjen në mënyrë që të mund të ndiqte çështjen në gjykatë si një qytetar i zakonshëm. Haradinaj, i cili mohon akuzat për krime lufte, është gjykuar dhe është liruar dy herë në gjykatën e OKB.

“Kam marrë një thirrje nga gjykata speciale si një i dyshuar dhe mu ofrua të shkoja si kryeministër ose si qytetar i zakonshëm i Kosovës”, – u tha ai gazetarëve të premten duke shtuar: “Unë zgjodha këtë të fundit.”

“Përgjegjësia tani shkon te presidenti për të filluar konsultimet për të caktuar datën e zgjedhjeve [të përgjithshme],” – shtoi ai. Haradinaj tha se do të merret në pyetje javën e ardhshme.

Gjykata e posaçme e mbështetur nga BE u krijua në vitin 2015 për të gjykuar krimet e luftës të pretenduara si të kryera nga Ushtria Çlirimtare e Kosovës (UÇK) kundër pakicave etnike dhe kundërshtarëve politikë.

LEXO EDHE  Kryeja e tamponëve nga pala greke krijon radhë të gjata në Kakavijë

Haradinaj shërbeu si komandant i UÇK-së gjatë luftës me Serbinë. Serbia ka pretenduar se ai mbikëqyri një fushatë torture dhe vrasjeje kundër serbëve etnikë gjatë konfliktit. Ai është liruar dy herë nga akuzat për krime lufte në Hagë – së pari në vitin 2008 dhe më pas në vitin 2012, por Serbia tha se kishte prova të tjera që përfshijnë vrasje civile.

Haradinaj ka mohuar vazhdimisht akuzat, dhe dha dorëheqjen si kryeministër pas vetëm 100 ditësh në 2005 për t’u përballur me akuzat. Gjyqtari në gjyqin e tij më të fundit në vitin 2012 tha se nuk kishte prova për të mbështetur pretendimet.

Kosova shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, edhe pse Serbia nuk e ka njohur kurrë këtë. Haradinaj u mbajt për më shumë se një javë në Francë në vitin 2017 mbi një urdhër arresti serb para se të lirohej. marrë nga BBC