Votimet e 30 qershorit/ Ja 3 kryebashkiakët e Rilindjes që marrin mandatin nga gjykata

Tre kryebashkiakë të Rilindjes kanë konfirmuar mandatet e tyre me vendim gjykate, pas votimeve të 30 qershorit.

Kryebashkiakët e Memaliajt, Gjirokastrës dhe Matit, i janë drejtuar gjykatave për të rikonfirmuar mandatet e marra në votimet e 30 qershorit.

Gjolek Guci (Memaliaj), Flamur Golemi (Gjirokastër) dhe Agron Malaj (Mat) u kandiduan nga Rama për votimet e 30 qershorit në një proces pa garë, anti-kushtetues dhe pa pjesëmarrjen e opozitës.

LEXO EDHE  Qëlluan me armë drejt hotelit në Drilon, policia arreston dhe dy personat që ishin në kërkim

Gjithashtu raporti i ODIHR-it, një ditë pas zgjedhjeve, ka vendosur pikëpyetje të forta mbi njohjen e votimeve të organizuara nga KQZ e kontrolluar tërësisht nga Edi Rama, ndërsa opozita ka faktuar se në kutitë e votimit janë gjetur më shumë vota sesa numri i votuesve.