VIDEO/ I shpallur në kërkim për vrasje, arrestohet 53-vjeçari (Emri)

Policia e Durrësit ka vënë në pranga shtetasin Skënder Baku, banues në Luz, Fushë Krujë.

Baku ishte shpallur në kërkim për vrasjen me armë zjarri për motive gjakmarrje të shtetasit L.SH. në 2013-tën.

Njoftimi i Policisë:

Finalizohet operacioni policor i koduar “Revenge”.

Kapet një person i shpallur në kërkim për vrasje, i dënuar me 35 vite burg.

Në vijim të punën për kapjen e personave në kërkim, Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative për vendndodhjen e një personi të dënuar për vrasje, kanë zhvilluar dhe finalizuar me sukses operacionin policor të koduar “Revenge”, si rezultat i të cilit u bë e mundur kapja dhe ndalimi i shtetasit në kërkim:

LEXO EDHE  Mbi 100 gra të vrara nga dhuna në familje, klithma e avokates: Ligji vetëm në letra, ja çfarë nuk funksionon

– Skënder Baku, 53 vjeç, banues në Luz, Fushë Krujë .

Kapja dhe ndalimi i tij u bë pasi Gjykata për Krimet e Rënda,Tiranë, më datë 28.09.2015, e ka dënuar me 35 vjet burg, për veprat penale “Vrasje për gjakmarrje, kryer në bashkëpunim “dhe “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e armëve luftarake dhe municionit”.

Ky shtetas më datë 01.09.2013 në qytetin e Fushë Krujës ka vrarë me armë zjarri shtetasin L.Sh.

Materialet i kaluan Prokurorisë për veprime të mëtejshme.