Në kërkim nga Rusia, kapet në Tiranë anëtari i ISIS (VIDEO)

Një 34-vjeçar rus, në kërkim ndërkombëtar vepra që lidhen me terrorizmin, është vënë në pranga në Tiranë.

“Drejtoria e Antiterrorit në Policinë e Shtetit duke koordinuar veprimet me shërbimet ligjzbatuese partnere dhe ato të inteligjencës, lokalizoi, identifikoi dhe arrestoi me qëllim ekstradimin drejt Rusisë, shtetasin R.M., 34 vjeç, lindur dhe banues në Norilsk, Rusi. Ky shtetas ka ardhur si emigrant i paligjshëm në Shqipëri dhe ishte shpallur në kërkim nga Interpol Moska, pasi Gjykata e Rrethit Gjyqësor në Nadterechni, republika Çeçene / Rusi, me vendim penal të datës 08.04.2015, ka lëshuar urdhër – arrestin për këtë shtetas, për veprën penale’ ‘Pjesëmarrja në organizatë terroriste’, parashikuar nga Kodi Penal rus”, bënë me dije burime zyrtare nga Policia.

LEXO EDHE  Tërmeti/ Meta apel nga kalaja e Krujës: Duhen marrë masa të menjëhershme (FOTO)

Të njëjtat burime shtuan se, në Qershor të vitit 2013, ky shtetas është larguar nga Rusia për në Siri, ku i është bashkuar një grupimi ilegal të armatosur, të ashtuquajturit ‘Shteti Islamik’ (ISIS), duke qenë pjesëmarrës aktiv në luftime kundër forcave qeveritare në Siri.

“Materialet e para hetimore të kryera për këtë ngjarje, i janë referuar Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krime të Rënda Tiranë, për veprën penale ‘Pjesëmarrja në veprime luftarake në një shtet të huaj’, parashikuar nga neni 265/a i Kodit Penal të Republikës së Shqipërisë”, thuhet në njoftimin e policisë.