Grusht shteti i sektit kriminal të kryesuar nga Rama/ Profesori i njohur zbërthen skenarin e kryeministrit

Profesor Shenasi Rama, përmes një komenti të gjatë, analizon situatën politike në vend, ndërsa shkruan se sipas përkufizimit, grushti i shtetit është kapja antikushtetuese e institucioneve të një shteti nga një fraksion i organizuar përmes mjeteve të paligjshme.

“Në Shqipëri, ne kemi një lloj të ri të një grushti shteti që po shpaloset para syve tanë. Ky është grushti i shtetit që po zhvillohet në një vend anëtar të NATO-s. Nuk është një grusht shteti ushtarak sepse Shqipëria nuk ka ushtri.

Por është grushti i një sekti kriminal që përdor çdo mjet jokushtetues të imagjinueshëm për të arritur qëllimet e tij. i kryesuar nga Edi Rama, grushti i shtetit po përparon vazhdimisht, megjithëse në mënyrë të pashmangshme drejt vendosjes se sundimit nga një sekt kriminal që ka mbështetjen e oligarkisë ekonomike. Sekti ka mbështetjen e oligarkisë kriminale gjithashtu”, shkruan Rama.

Nga Prof. Dr. Shenasi Rama

Sipas përkufizimit, grushti i shtetit është kapja antikushtetuese e institucioneve të një shteti nga një fraksion i organizuar përmes mjeteve të paligjshme.

Imazhi tradicional i një grushti shteti është ai i gjeneralëve afrikanë në pantallona të shkurtra, duke urdhëruar brigadat e tyre për të marrë parlamentin, ministrinë, ndërtesat e qeverisë dhe stacionin e radios televizive dhe duke qëndruar mbi trupat e vdekur të presidentit të tyre, kryeministrit, ose të diktatorit te tyre të dikurshëm.

Në një mënyrë më të organizuar, supozojmë se grushtet e shtetit janë diçka që ndodhi në Amerikën Latine në vitet 1950 dhe ’60. Gjeneralët me gjokset plot me medalje kërkonin të ruanin ligjshmërinë e sistemit dhe përkohësisht të impononin rendin ushtarak në interes të elitës sunduese.

Ka, megjithatë, një sërë goditjesh më delikate që drejtohen nga civilët, organizatat politike apo nga sindikatat e krimit. Shembulli më i mirë është grushti i shtetit që u organizua nga udhëheqja e mëparshme e Bashkimit Sovjetik në gusht të vitit 1991. Një koalicion i krerëve të KGB-së dhe Ushtrisë dhe Politiburos u përpoqën të rivendosin pushtetin e centralizuar sovjetik dhe dështuan. Kemi pasur grusht shteti ligjor kur një sërë institucionesh i kanë rrënuar qetësisht sunduesit legjitim të vendeve të tyre duke krijuar pengesa dhe probleme ligjore për ta dhe i duke zëvendësuar ato me njerezit e tyre.

Në Shqipëri, ne kemi një lloj të ri të një grushti shteti që po shpaloset para syve tanë. Ky është grushti i shtetit që po zhvillohet në një vend anëtar të NATO-s. Nuk është një grusht shteti ushtarak sepse Shqipëria nuk ka ushtri. Por është grushti i një sekti kriminal që përdor çdo mjet jokushtetues të imagjinueshëm për të arritur qëllimet e tij. i kryesuar nga Edi Rama, grushti i shtetit po përparon vazhdimisht, megjithëse në mënyrë të pashmangshme drejt vendosjes se sundimit nga një sekt kriminal që ka mbështetjen e oligarkisë ekonomike. Sekti ka mbështetjen e oligarkisë kriminale gjithashtu.

Grushti i shtetit që po ndodh në Shqipëri ka filluar shumë vite më parë. Por, grushti i shtetit është zhvilluar gradualisht dhe sistematikisht për të arritur një pikë ku nuk është më e e lehte te mohohet që po ndodh një grusht shteti. Deri në vitin 1998, një piktor aspirant qe jetonte një jetë shumë te paqëndrueshme në Paris, u ftua të bëhej Ministër i Kulturës nga Fatos Nano, udhëheqësi i Partisë Socialiste, i cili pretendonte se ai e kishte bërë atë anëtar të qeverisë “me thonjtë e paprere.” Me t’u bërë kryebashkiak i Tiranës, Edi Rama, i biri i nënkryetarit të shtetit që u drejtua nga regjimi komunist, u be i njohur për korrupsion dhe për ryshfet si Mister 20%, dmth shkurtimi i pretenduar i perqindjes që thuhet se ai merrte për të dhënë një leje ndërtimi. Ky korrupsion dhe rrjeti i madh kriminal në të cilin thuhej se ai ishte pjesë, u përfshinë të gjithë kur ai premtoi të rivendoste Partinë Socialiste në pushtet. Pas dështimit në vitin 2009, ai arriti të vijë në pushtet në vitin 2013. Koalicioni që ai krijoi me Presidentin aktual, Ilir Meta, ishte një përzierje e operativëve politikë, bandave kriminale, oligarkëve dhe njerëzve nga Fondacioni Soros. Parlamenti ishte i mbushur me gangsterë. Së paku, 19 anëtarë të parlamentit kishin arreste dhe kartela kriminale. Shumë më tepër njiheshin si një pjesë e botës së dyshimtë e kriminale.

E njëjta teknikë u përdor në vitin 2017. Sidoqoftë, këtë herë, duke marrë para nga shitja e drogës, trafikimit dhe mbështetjes së oligarkëve, duke u mbështetur në fuqinë e bandave kriminale që kontrollonin botën e krimit, terrorizonin votuesit, Rama ishte në gjendje të blinte votat dhe të merrte një shumicë të konsiderueshme. Regjimi që ai krijoi ishte plotësisht i korruptuar. Llojet e skandaleve dhe korrupsionit që ndodhën nën sundimin e tij janë të paimagjinueshme në kontekste të tjera.

Për shembull, 16% e tokës së punueshme ishte mbjellë me kanabis sattiva. Shteti u bë një pikë tranziti për medikamentet që vinin nga Amerika Latine. Koncesionet ndaj oligarkëve ishin të hapura dhe të përhapura. borxhi i shtetit u rrit me shpejtësi. Aeroplanët haptazi do të dilnin për t’u mbushur me marijuana e droga në aeroportet e improvizuara në pika të shumta. Gjatë gjithë procesit, Rama ngriti në mënyrë të qëndrueshme koalicionin e tij të mbetjeve të shërbimeve të sigurisë, militantëve të partisë, oligarkëve, të ardhurve të rinj dhe krimit kriminal për t’u bërë një pushtet pothuajse i padiskutueshëm nga të tjerët.

Duke përdorur mjete jashtë-ligjore, administrata tërësisht e korruptuar dhe e kriminalizuar e mjeli shtetin dhe projektet e tij në një masë të paimagjinueshme. Një projekt për një rrugë që pritej të kushtonte 70 milion euro u ofrua për 360 milionë euro. Ndërmarrjeve guacke me llogari bankare vetem në internet dhe me adrese një adresë kuti postare iu dhanë kontrata me miliona dollarë. Besnikëria e popullit u ble nga punësimi në administratën shtetërore dhe me korrupsionin. Administrata shtetërore duhej të kishte vetëm 87 000 punonjës. Ajo në fakt ka tejkaluar 160 000 punonjës. Mund të supozojmë që këta njerëz janë shpërbluar për besnikërinë e tyre dhe pritet që ta mbështesin Rama pa kushte. Vetëm në vitin 2018, Komisioni i Lartë i Kontrollit te Shtetit) pohoi se për nëntë muajt e parë shteti kishte humbur dhe nuk ishte në gjendje të llogarisë për 864 milionë euro në një buxhet vjetor prej 4.7 miliardë eurosh. Shkurtimisht, 20% e buxhetit të shtetit u vjedh apo u shperdorua pa asnje denim gjate vetem 9 muajve!!!. Është sikur një trilionë dollarë do të vidheshin nga punonjësit e qeverisë federale të SH.B.A.-së. Nga 360 gjyqtarë vetëm 4 prej tyre mund të justifikojnë pasurinë e tyre, e cila është e madhe nga standardet perëndimore per pasaniket (1-3 milione euro) … Askush nuk u mbajt përgjegjës dhe nuk u arrestua.

Për shumë vite ka pasur një ndarje të thellë në Shqipëri. Ndërsa politika shqiptare është tërësisht e kriminalizuar dhe politikanët shqiptarë të të gjitha partive ishin të lumtur me status quo, Shtetet e Bashkuara dhe BE këmbëngulën që vendi duhet të zbatojë një reformë në sistemin e drejtësisë. Reforma nuk u bë dhe u kundershtua me forcë e djallezi nga Rama dhe nga politikanët e tjerë shqiptarë. Politikanët kryesorë, Sali Berisha, Edi Rama dhe Ilir Meta kanë bërë gjithçka në fuqinë e tyre për të minuar reformën ne drejtesi.

Një nga teknikat që ata kanë përdorur është paralizimi i sistemit të drejtësisë. Shteti shqiptar nuk ka një Prokurori të Përgjithshëm, nuk ka Gjykata Kushtetuese, nuk ka Kryetar të Komisionit të Lartë të Shtetit të Kontrollit. Askush nuk është përgjegjës, asnjë zyrtar nuk është arrestuar dhe shteti shkon nga një skandal në tjetrin. Sapo u publikuan regjistrimet e marrëdhënieve të politikanëve me mafiozët kriminalë, të gjithë politikanët kërkuan arrestimin e bilbilfryrësve.

Teknika tjetër është pastrimi, debimi dhe zhdukja e kundërshtarëve të tyre dhe opozitës se vertete. Shifrat e opozitës dhe mbeshtetja per te kane rene sepse, të ndershmit dhe profesionistët janë larguar nga Shqipëria dhe jetojnë në Evropë, SHBA dhe Kanada. Ndërkohë, duke folur per vete, edhe pse nuk jam më në politikë, unë kam qenë i ndaluar nën pretekste të dyshimta në aeroport, familja ime është ngacmuar dhe unë jam i sigurt se nuk jam i mirëpritur në Shqipëri. kjo qeveri ka berë hapa mbresëlënës për te ma bërë atë të njohur. Por situata është më e keqe për të tjerët qe jane ne Shqiperi. Frika per jeten eshte e prekshme dhe askush nuk dnjehet mire. Kështu, 84% e shqiptarëve duan të largohen nga vendi. Çdo vit, 30 000 shqiptarë largohen nga shteti. Që nga viti 2011, 500 000 shqiptarë janë larguar nga Shqipëria.

LEXO EDHE  Arrestohen 4 anëtarë të grupit Bajri, 1 në kërkim

Kjo po ndodh kur ekonomia shqiptare, e cila është në një krize të thellë,

kontrollohet qartë nga Rama dhe familja e tij dhe aleatët e tyre si nga oligarkët ashtu edhe nga opozita. Plaçkitja e shtetit, marrëdhëniet e saj të dyshimta me entitetet shtetërore kineze, ruse, turke dhe të Gjirit nuk kanë shkuar pa u vënë re. por më qartë, shitja e pasurive shtetërore dhe ofrimi i koncesioneve për kompanitë e dyshimta kanë hipotekuar shtetin për dy dekadat e ardhshme. Kinezët paguan 100 milionë dollarë për të marre koncesionin e aeroportit, një aeroport i NATO-s që mund të përdoret për qëllime ushtarake për 25 vjet. fitimi i tyre vitin e kaluar ishte 25 milionë dollarë. Ne shtetin shqiptar ka 258 koncesione te tilla.

Një teknikë e veçantë e përdorur nga Rama ka qenë të dyfishojë madhësinë e forcës policore, duke ndërtuar në anën e një roje policie gjysmë-ushtarake që do të ishte në shërbim të tij. ka 13500 policë; forca e re do të shtojë 8000 më shumë. kompanitë private të sigurimit gjysmë policor kanë 22 300 punonjës. Kur i shtohet kësaj të gjitha llojet e policisë që veprojnë në Shqipëri, është e qartë se Shqipëria është më shumë një shtet policor sesa ai që ishte nën regjimin komunist.

Teknika të tjera që Rama ka përdorur që të shterngojë radhët dhe t’i mbajë njerëzit besnikë ndaj tij eshte qe ti kërcënoje ata me humbjen e rroges e te jetesës. shenja e çdo sjellje disidente ndëshkohet ashpër dhe besnikëria jo ndaj ligjit por ndaj individëve shpërblehet.

Në këto rrethana, një opozitë shumë e dobësuar, e cila ishte një partner në gjithë këtë ndërmarrje të kriminalizimit të shtetit dhe ka shumë sjellje të njëjta me te kur ishte ne pushtet, po priste që Rama të nderonte qarkullin e rënë dakord për pushtet (tetë vjet nga secila anë). Dhe tani keta e kane kuptuar se Rama është shumë i fortë dhe nuk ka ndërmend të heqe dorë nga pushteti.

Rama po konsideronte një term të tretë. Ai e dinte se koalicioni kriminal i mbledhur së bashku nen udheheqjen e tij, i cili nuk ka asgjë të sinqertë apo demokratike në të, do të fitonte, sepse nëpërmjet blerjes së votave, presionit kriminal dhe gjendjes së vështirë të punonjësve të shtetit, ai do të merrte shumicën.

Opozita vendosi të “djegë mandatet e tyre”, një teknikë e përdorur për herë të parë dhe të fundit nga Musolini në vitin 1921, kur donte të merrte pushtetin e fashistëve italianë. Arsyetimi i tyre është i thjeshtë. Nëse njerëzit bëhen të vetëdijshëm se Rama do të fitojë me siguri, të gjithë do të votojnë për fituesin, sepse askush nuk dëshiron të humbasë punën e tyre. Nese Rama nuk është në pushtet, atëherë njerëzit mund të zgjedhin ndërgjegjen e tyre. Situata është kaq e keqe në të gjitha aspektet sa që ka pak dyshime se elektorati është më i ndarë në gjysmë dhe ndoshta opozita do të marrë edhe një shumicë të lehtë.

Por Rama nxitoi për të mbushur vendet e braktisura nga opozita që dolën në rrugë me disa nga njerëzit më të dyshimtë, mediokër dhe injorantë që mund të gjenin në një shoqëri. Ai e shpalli këtë grup të të emëruarve si “opozitë e re”. Me përshkallëzimin e protestave që kërkuan dorëheqjen e tij, Rama vendosi të vazhdojë me mbajtjen e zgjedhjeve lokale më 30 qershor 2019. Natyrisht ai ka frikë për të ardhmen e tij. Oligarkët pas tij janë të vendosur të mos e lenë kontrollin e shtetit.

Duke pasur parasysh se situata ka arritur një bllokim, dhe opozita pretendoi se nuk do të ishte më përgjegjëse për sjelljen e njerëzve në rrugë, duke kërcënuar qartë trazirat shoqërore, Presidenti i shtetit, një nga triumviret e politikës shqiptare dhe burri i kryetares së partisë së tretë më të madhe në shtet, një ndërmarrje familjare, vendosi të shtyjë datën e zgjedhjeve. Nuk ka dyshim që Presidenti Ilir Meta e ka diskutuar plotësisht këtë çështje me Edi Rama dhe Sali Berisha.

Ata kanë një interes të përbashkët, personal dhe jetik për të mbështetur dhe ruajtur sistemin që është në vend tani. Ata po luftojnë për pushtet por nuk pajtohen se si ta ndajnë atë. ky është burimi i krizës. Kjo është ajo mendesi që po e udhëheq Ramen, dhe qe e shtyn ne protesta opoziten, e cila ka frikë se Rama do të vazhdojë me përpjekjen e grushtit të shtetit.

Kjo është pika atëherë kur grushti i shtetit fillon të realizohet hapur. Komisioni Qendror i Zgjedhjeve refuzoi t’i bindet Presidentit. Parlamenti i paligjshëm i cili ka vetëm 122 deputetë në vend të deputeteve legjitime qe jane 140 nxorri një rezolutë për të censuruar presidentin, një hap i parë për fajësimin dhe shkarkimin e tij. Edi Rama dëshiron të mbushë Gjykatën Kushtetuese deri në mes të korrikut, me sa duket për të fajësuar dhe për të zëvendësuar Presidentin. Ndërkohë, ai po zhvillon fushatën zgjedhore lokale sikur të mos ndodhte asgjë.

Një grusht shteti nuk është një grusht shteti që ka sukses. Një grusht shteti është gjithashtu një tentativë grushti i shtetit … Duke pasur parasysh se kryeministri udhëheq një qeveri që nuk respekton ligjet, që nuk sanksionon apo dënon kriminelët, që nuk lufton korrupsionin, që përdor mjete jo të ligjshme dhe flet per të drejta të paligjshme për të ruajtur pushtetin, ajo që po shpaloset në Shqipëri është vetëm se një perpjekje per grusht shteti.

Nuk ka dyshim se kastes qeverisëse shqiptare nuk i pëlqen drejtësia, demokracia, Shtetet e Bashkuara ose Presidenti i SHBA Donald Trump. Edi Rama vetë shkoi në CNN për të thënë kaq shumë. Ai e quajti POTUS budalla dhe tha se Shqipëria do të ndërpresë marrëdhëniet me SHBA-në, duhet që Donald J. Trump të zgjidhet president i Shteteve të Bashkuara. Mungesa e reagimit të duhur nga Shtetet e Bashkuara ka shkaktuar humbje të paimagjinueshme të prestigjit në mesin e popullit shqiptarë. Njerëzit kanë ardhur ta perceptojnë këtë si perqeshje te SHBA dhe SHBA si të pafuqishëm.

Por SHBA ka interesa jetike në Shqipëri. Dhe SHBA duhet të ndërhyjë me forcë për të parandaluar shkallezimin e mëtejshëm dhe trazirat civile. Populli shqiptar është i lodhur nga kjo pari qeverisëse. Duke përdorur besimin e madh që ka populli shqiptar në Shtetet e Bashkuara, të cilat paria në pushtet është përpjekur me çdo mjet për të minuar, qeveria e SH.B.A.-së duhet të ndërhyjë dhe të paraqesë një zgjidhje që mund të mos pëlqehet nga të gjitha partitë, por kjo do të ishte e vetmja nga rruga. Paketa e propozimeve duhet të përfshijë:

  1. Krijimi i një Qeveria Tranzitore ose të Përkohshme të formuar nga ekspertë me pëlqimin e Parlamentit Shqiptar
  2. Shtyrja e zgjedhjeve lokale deri në mes të vjeshtës 2019.
  3. Rishkrimin e Kushtetutës së Shqipërisë që rikthen sovranitetin dhe vendimmarrjen ndaj kombit shqiptar.
  4. Ndryshimi dhe rikonstruksioni i sistemit zgjedhor
  5. Amnistia e kushtëzuar për një grup të zgjedhur të udhëheqësve politikë
  6. Autonominë e duhur për sistemin e drejtësisë
  7. Vendosja e një numri objektivash realiste për stabilizimin ekonomik dhe zhvillim
  8. permiresimi i sistemeve arsimore, shëndetësore dhe sociale.
  9. Krijimi i një sistemi kontrolli dhe balancimi
  10. Një Parlament me dy dhoma dhe me një Këshill të Shtetit që do të siguronte stabilitet dhe vazhdimësi.

Paria qeverisese shqiptare ka dështuar në mënyrë të mjerueshme në përgjegjësitë e saj. Është e domosdoshme që të zhvillohet një debat mbarëkombëtar. Por politikanët shqiptarë nuk do të jenë në gjendje të fillojnë procesin dhe ta trajtojnë këtë vetë. Fatkeqësisht, kur një kastë në pushtet dështon kaq keq, zgjidhja duhet të vijë nga jashtë. Përpjekja e grushtit të shtetit, në të cilin të gjithë udhëheqësit janë bashkëpunëtorë, nuk duhet të lejohen të vazhdojnë. Shtetet e Bashkuara nuk duhet ta lënë këtë në BE dhe influencues të tjerë. Sistemi nderkombetar nuk i pëlqen vakumet dhe është në interesat jetike të Shteteve të Bashkuara për të bërë më të mirën për kombin shqiptar, një aleat i patundur, që pret një zgjidhje për krizën jashtëzakonisht të frikshme që po shpaloset para syve tanë dhe se po materializohet në grushtin e shtetit të sektit kriminal në pushtet të kryesuar nga Edi Rama.