‘Ja ç’më kërkoi Balla në kafe’/ Gjuzi zbulon prapaskenat e pushimit në Kuvend

Deputeti i Kuvendit, i dalë nga lista e Partisë Demokratike, Kujtim Gjuzi, ka zbuluar disa detaje nga takimi me kreun e grupit parlamentar socialist, para se të votohej për rezolutën në Kuvend, kundër dekretit të Presidentit Ilir Meta.

Sipas Gjuzit, Balla e ka pyettur lidhur me votën ndaj rezulutës, si dhe për kërkesën për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

Gjuzi: Balla ishte i intertesuar të bisedonte me të djathtët lidhur me votimin. Ne i thamë zotit Balla se votimi është i fshehtë në Parlament, por nëse është elektronik, ai prësëri është i hapur se duken numrat. Në këto kushte ne nuk do të japim ty shpjegim vote këtu.
Më pas Balla më kërkoi dhe bëri pyetjen e dytë: Zoti Gjuzi ne ditën e hënë, duam të vendosim në fillim të kërkesës sonë, për heqjen e mandatit të zotit Meta, shkeljen tuaj që e keni konstatuar dy vite më parë në gjykatën kushtetuese. A mundet që të jetë e para kërkesa juaj? Unë i thashë kjo është e drejta juaj, ta vendosni ju. Shkoni te gjykata kushtetuese dhe merrni protokollin dhe çfarë ka kërkesa jonë atje rezulton të jetë e vërtetë apo jo për largimin e Metës. Ndërkohë do të rendisim dhe dy shkelje të tjera të presidentit Meta në lidhje me kushtetutën, që i gjykon e majta. Pra nuk është bashkim vote. E dyta që është e rëndësishmë është që Kujtim Gjuzi është në parlament ëpr të ruajtur Republikën e Shqipërisë, që do të thotë se unë pres në tavolinë, edhe Edi Ramën, edhe Sali Berishën, por edhe Ilir Metën, pres në tavolinë edhe ata që kam “hasmëri” gati 80 e ca vjeçare, kur me gjejnë në tavolinë dhe më thonë: a ka mundësi të ulem në tavolinë, pra unë jam shqiptar. Në këtë kontekst edhe hasmi im të jetë dhe të kërkojë të pijë kafe në tavolinë me mua. Nuk ma lejon e drejta zakonore të ndaloj tjetrin të ulet në tavolinë. Aq më pak kur unë isha aty me Artur Roshin, kryetar i Ballit Kombëtar Demokrat, Selami Jenisheri, kryetar i Partisë së Pensionistëve, të dy deputetë dhe isha poashtu me z.Troplini i deputet tjetër i Ballit Kombëtar. Pra unë nuk kisha sesi të ndaloja në tavolinë Taulant Ballën dhe siç e shihni është në pjesën fundore të Tavolinës.

LEXO EDHE  Aksioni anti-informalitet/ 'Shpërthen' Malaj: Edhe lopa jep…