Ish-ministri i Ramës plas ‘bombën’: Nuk ka zgjedhje, kush refuzon aktin e Metës të …

Ish-Ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka komentuar sërish debatin publik që po zhvillohet mes Presidentit në njërën anën edhe Rilindasve në anën tjetër për shtyrjen e datës së zgjedhjeve.

Sipas Manjanit teknikisht dhe ligjërisht, pas botimit në ’Fletorn Zyrtare’ të dekretit të ri të Metës, në 30 qershor nuk ka zgjedhje.

Manjani thekson se që nga ky moment kushdo që refuzon këtë akt Kushtetues të presidentit duhet të ndiqet penalisht.

Ja postimi i Manjanit:

Teknikisht, zyrtarisht dhe ligjërisht sot që flasim nuk ka një datë zgjedhjesh lokale.

Dekreti për anulimin e ditës së zgjedhjeve është botuar në Fletoren Zyrtare dhe është NË FUQI!

Pra kushdo që vijon të refuzojë një akt kushtetues të Presidentit (pavarësisht debatit i drejtë apo jo) duhet të merret menjëherë në përgjegjësi penale.

Gjyqtarët që zbutën dënimin e Dritan Dajtit dhe që u degjeneruan me forca speciale nëpër banesa, nuk kanë bërë asgjë më të rëndë sesa trupa e të zgjedhurve politikë në KQZ.

Por kjo është temë tjetër, dhe kërkon prokuroi tjetër.

Për momentin ç’dekretimi i datës së zgjedhjeve është në fuqi.

LEXO EDHE  ‘Blertës i dukeshin brinjët’/ Dalin detaje të reja nga ngjarja horror e Kombinatit