Tërmetet në Korçë, shtohet numri i personave të dëmtuar/ Sizmiologu bën paralajmërimin e frikshëm…

Të paktën 4 persona rezultojnë se janë dëmtuar në fshatin Floq në Korçë, si pasojë e lëkundjeve të tërmetit.

Nga raportimet mësohet se të dëmtuarit nuk kanë probleme serioze për shëndetin, pavarësisht se janë dërguar në spital.

Ndërkohë një paralajmërim i fortë është bërë nga sizmiologu Rexhep Koçi.

“Kjo goditje është shoqëruar edhe me disa pasgoditje që vazhdojnë. Tërmeti i parë ka rënë në orën 06:26 me magnitudë 5.3 ballë; në orën 06:43 me magnitudë 3.7 ballë dhe një tjetër në orën 06.51 me magnitudë 4.7 ballë.  Njerëzit e ndjejnë shumë.

LEXO EDHE  Aksident me vdekje në Durrës, makina përplas 36 vjeçarin

Tërmeti duhet të jetë ndjerë edhe në Selanik. Në afërsi të fshatit Kamenicë. Ndjeshmëria ka qenë shumë e lartë.

Është një zonë, ku shoqërohet me disa pas goditje. Mirë është për të qëndruar jashtë banesave, se mund të ketë tërmete të tjera”, Rexhep Koçi.