Propozimi i CDU/CSU për krizën në Shqipëri/ Manjani: Vendit i duhet një datë zgjedhjesh të parakohshme…

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar lidhur me propozimin e bërë nga CDU/CSU për krizën politike në Shqipëri, ku dy deputetë gjermanë shprehin gadishmërinë për të negociuar mes palëve politike.

Përmes një deklarate, CDU/CSU i kërkojnë palëve të dialogojnë pa kushte, duke propozuar gjithashtu shtyrjen e datës së zgjedhjeve.

“Duke iu përgjigjur CDU/CSU, të cilët nuk njohin zgjedhje moniste, Kryeministri nuk pranon të shtyjë zgjedhjet lokale.

Atëhere për çfarë e do dialogun?!

Për fasadë?!

Nejse,

Vazhdoj të insistoj se vendit i duhet një datë zgjedhjesh parlamentare që të ri-ngrihet Parlamenti pluralist”, shkruan Manjani.

Postimi i Ylli Manjanit

Pa u tharë boja e letrës së dytë, ja nxori vetes bojën fallco që i kish vënë atyrë letrave të mllefosura.

Duke iu përgjigjur CDU/CSU, të cilët nuk njohin zgjedhje moniste, Kryeministri nuk pranon të shtyjë zgjedhjet lokale.

Atëhere për çfarë e do dialogun?!

Për fasadë?!

Nejse,

Vazhdoj të insistoj se vendit i duhet një datë zgjedhjesh parlamentare që të ri-ngrihet Parlamenti pluralist.

Nuk ka e smund të ketë asnjë detyrë apo reformë tjetër për t’u bërë pa Parlamentin Pluralist.

LEXO EDHE  Mjeku: E pafalshme që mjekët të mos përdorin maskë

As dialog politik smund të ketë kur parlamenti është monist dhe jashtë standartit të një Republike kushtetuese Parlamentare.

Ligjet e këtij Parlamenti janë të papranueshme demokratikisht. Shkeljet Kushtetuese në veprimtarinë e këtij Parlamenti janë rutinë.

Ndaj produkti i këtij parlamenti monist, kur populli nuk i përket një partie të vetme është nul.

Madje për mua as qeveri teknike smund të ketë pa parlamentin pluralist.

Reforma e ligje të reja, jo e jo!

Të rikthehet parlamenti pluralist njëherë pastaj zgjidhim të tjerat.

Për këtë duhet vetëm një datë zgjedhjesh parlamentare.

Asgjë tjetër!

Asgjë më shumë se kaq nevojitet në këtë moment.

Këtë gjë e ka në dorë vetëm Kryeministri, askush tjetër as brenda e as jashtë Shqipërisë.

Vetëm Ai e çon vendin në zgjedhje politike parlamentare.

Të tjerat, përfshi dhe debatin deklarativ për zgjedhjet lokale, nuk zgjidhin krizën.

Përkundrazi e thellojnë edhe më keq. Nuk kërcënohet populli as me gaz e as me viza amerikane…

Nga ana tjetër kush e do diktaturën duhet të lejohet ta hedhë kokrrën e turpit në ato palo votime…