Deputeti bën deklaratën e fortë: Jap dorëheqjen nëse…

Deputeti i opozitës së re i dalë nga rradhët e PD-së ka kërcënuar me djegien e mandatit, nëse do të ndryshot sistemi zgjedhor.

Sipas Maliqit, nuk ka asnjë arsye përse deputeti të mos zgjidhet nga populli ndërkohë që ky Parlament sipas tij, është kthyer në një estradë.

Statusi i plotë

Jam gati te djeg mandatin per interesat e vendit vetem ndryshoni sistemin elektoral. Deputeti te zgjidhet nga populli.Keqardhje e kanë kthyer parlamentin në Estradë.Turp marrveshja e 2008 -ës midis PS dhe PD me këtë sistem elektoral te turpshem te mbyllur sipas Kryetareve ,që tregoj e tregon me se miri se listat dhe Parlamenti jane mbushur e mbushen me deputet pa nivel,me diploma private te blera apo fllco,me kriminel,biznesmen qe kanë perfituar nga kjo politikë e korruptuar etj.Eshte zhvlersuar figura e Deputetit.Deputet qe i sherbejne Kryetareve dhe Oligarkeve,i sherbejne bizneseve te tyre e krimit dhe jo popullit.Ky sistem mbolli kete situate e krize politike,ekonomike dhe te pasigurise.Vetem sistemi mazhoritar me 100 Deputet dhe 100 zona i sherben demokracise,vendit,votuesve dhe te ardhmes Europiane.Cdo vonese çon ne degradim te parlamentarizmit,situates ekonomike,politike dhe con ne emigrim masiv dhe konflikte mes palëve siç kanë ndodhur dhe po ndodhin.Ndryshoni Kodin dhe sistemin zgjedhor sa nuk eshte vonë,boll keni parë interesat tuaja. Deputeti zgjidhet nga populli dhe i sherben atij.

Kujotjmë se Maliqi është deputeti i opozitës së re nga listat e Partisë Demokratike në qarkun e Beratit. Ai në disa dalje publike ësthë shprehur kundër Lulizm Bashës dhe Edi Ramës, dhe ka kërkuar ndryshimin e sistemit zgjedhor, ku kërkon votim me lista të hapura ose mazhoritar.

LEXO EDHE  Kulla gjigande ngjitur me sheshin Skënderbej, hapen themelet e 25-katëshit